Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aldatma, insanları, yolları, şeytanın

Şeytanın İnsanları Aldatma Yolları

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şeytanın İnsanları Aldatma Yolları

Evliyanın büyükleri nden Muhyiddîn-i Arabî hazretler i, “Şeceret-ül-Kevn“ isimli risalesin de, İbn-i Abbâs’tan nakledile n hadîs-i şerîfi, Mu’âz bin Cebel şöyle anlatır:
“Bir gün Resûlulla h efendimiz ile birlikte, Ensârdan birinin evinde toplanmış tık Kapı vurularak; “Ey ev sahibi! İçerideki ler! İçeri girmem için bana izin verir misiniz? Benim sizden bir dileğim ve görülecek bir işim var” dedi

Bunun üzerine herkes, Resûlulla hın mübârek yüzüne bakmaya başladı Resûlulla h efendimiz duruma vâkıf oldu ve buyurdu ki: “Bu seslenen kimdir, bilir misiniz?” Biz hep birden; “Allahü teâlânın Resûlü daha iyi bilir” dedik Bunun üzerine Peygamber efendimiz, “O, la’in İblîs’tir!” buyurdu Sonra şöyle buyurdu: “Kapıyı ona açın gelsin O buraya gelmek için izin almıştır Diyecekle rini anlamaya çalışınız Size anlatacak larını iyi dinleyini z!”

ŞEYTANIN DÜŞMANLAR I
Kapıyı açtılar, içeri ihtiyâr bir kimse girdi “Selâm sana Yâ Muhammed! Selâm size ey cemâat-ı müslimîn!” dedi Onun bu selâmına Resûlulla h efendimiz şöyle mukâbele buyurdula r: “Selâm Allahındı r yâ la’in! Bir iş için geldiğini duydum Nedir o iş?”

Şeytan şöyle anlattı: “Benim buraya gelişim, kendi arzumla değildir Mecbûr kaldığım için geldim” Resûlulla h efendimiz, “Nedir o mecbûriye t?” diye sordular Şeytan; “İzzet sahibi olan Allahın katından bana bir melek gelip dedi ki: “Allahü teâlâ sana emrediyor Zelîl bir hâlde, tevâzu ile habîbim Muhammed’in huzûruna gideceksi n Âdemoğull arını nasıl aldattığı nı, O’na bir bir anlatacak sın Sonra O, sana ne sorarsa, doğrusunu söyleyece ksin“ buyurdu

Bundan sonra Resûlulla h efendimiz buyurdu ki: “Mademki sözlerind e doğru olacaksın, o halde bana anlat: Halk arasında en çok sevmediği n kimdir?” İblîs la’ininin cevâbı biraz gecikti Zira Resûlulla hın şahsı ile alâkalı idi Bu konuşmala rı hepimiz merakla ve sabırla dinliyord uk

Peygamber efendimiz sorusunu tekrarlad ılar “Mademki yalan söylemeye ceksin, o hâlde bana anlat En çok sevmediği n kimdir?” Şeytan, “Sensin Yâ Muhammed! Allahın yarattıkl arı arasında senden daha çok sevmediği m kimse yoktur” diye cevap verdi

Resûlulla h efendimiz tekrar sordular “Benden sonra en çok kimlere buğz, düşmanlık edip sevmezsin?” Şeytan; “Allahın emir ve yasakları na uyan, haramlard an kaçınan, varlığını Allah yoluna veren bir gence buğz edip, onu sevmem” dedi

Bundan sonraki konuşmala r soru-cevap şeklinde şöyle devam etti:
“Sonra kimi sevmezsin?” “Din-i İslama hizmette sabırlı olup, şüpheli işlerden sakınan âlimi” “Sonra” “İhtiyâcını hiç kimseye söylemeye n ve hâlinden şikâyet etmeyen sabırlı fakiri” “Peki, bu fakirin sabırlı olduğunu nereden bilirsin?” “Ey Muhammed! İhtiyâcın ı kendi gibi birisine açmaz! Her kim ihtiyâcın ı kendi gibi birine üç gün üst üste anlatırsa, Allah onu sabredenl erden saymaz Sabreden kimse böyle olmaz Dolayısıy la onun sabrını, hâlinden, tavrından ve şikâyet etmeyişin den anlarım” “Sonra kim?” “Şükreden zengin” “Peki o zenginin şükreden olduğunu nasıl anlarsın?” “Aldığım helâl yoldan kazanıyor ve hayırlı olan yere harç ediyorsa, bilirim ki o şükreden bir zengindir

ŞEYTANIN EN ÇOK KORKTUĞU ŞEYLER
Peygamber efendimiz mevzûu değiştire rek buyurdu ki: “Peki ümmetim namaza kalkınca senin hâlin nice olur?“ “Yâ Muhammed! Beni bir sıtma tutar, titrerim” “Neden böyle oluyorsun ey la’in?“ “Çünkü, bir kul Allah için secde ederse, bir derece yükselir” “Peki ya oruç tuttuklar ı zaman nasıl olursun?” “Onlar iftar edinceye kadar bağlanırı m” “Ya hac yaptıklar ı zaman nasıl olursun?“ “O zaman çıldırırı m” “Ya Kur’ân-ı kerîm okuduklar ı zaman nasıl olursun?” “O zaman da tıpkı ateşte eriyen bir kurşun gibi eririm” “Ya sadaka verdikler i zaman hâlin nasıl olur?” “İşte o zaman hâlim pek yaman olur Sanki sadaka veren, testereyi eline alıp beni ikiye böler” “Neden böyle testere ile ikiye biçilirsi n?” diye sebebini sordular

Bunun üzerine şeytan, “Anlatayım: Çünkü sadakada dört güzellik vardır Bunlar: 1 Allah sadaka verenin malına bereket ihsân eder 2 O sadaka, vereni, insanlara sevdirir 3 Allahü teâlâ, onun verdiği sadakayı Cehenneml e arasında bir perde yapar 4 Allahü teâlâ, belâyı, sıkıntıyı ve günahları ondan def eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com