Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayet, gecesi, hadisler, ile, ilgili, kadir

Kadir Gecesi İle İlgili Ayet Ve Hadisler...

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kadir Gecesi İle İlgili Ayet Ve Hadisler...

Kadir Gecesi ile İlgili Ayetler

Kadir gecesi

4/1- Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da1 eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah?a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir 1

4/2- Yetimlere mallarını verin Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin Çünkü bu, büyük bir günahtır 2

4/3- Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın2 Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur

4/4- Kadınlara mehirlerini (bir görev olarak) gönül hoşluğuyla verin Eğer kendi istekleriyle o mehrin bir kısmını size bağışlarlarsa, onu da afiyetle yiyin

4/5- Allah?ın, sizin için geçim kaynağı yaptığı mallarınızı aklı ermezlere vermeyin O mallarla onları besleyin, giydirin ve onlara güzel söz söyleyin3 3

4/6- Yetimleri deneyin Evlenme çağına (büluğa) erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin (Velilerden) kim zengin ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin Kim de fakir ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir biçimde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin Mallarını kendilerine geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahit bulundurun Hesap görücü olarak Allah yeter

97/1- Şüphesiz, biz onu (Kur?an?ı) Kadir gecesinde indirdik

97/2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

97/3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır

97/4- Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner

97/5- O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir

Kadir Gecesi ile İlgili Hadisler

Kadir Gecesi

* Hz Aişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resülü, dedim, şâyet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni (Allahım! Sen affeedicisin, affı seversin, beni affet"

* Bir rivayette şöyle gelmiştir:"Kadir gecesinin, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümüidiyle ihya ederse geçmiş günahları affedilir''

* Hz Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) vefat edinceye kadar Ramazan'ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde arayın" Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'dan sonra, zevceleri de itikafa girdiler"

* İmam Mâlik in Muvatta'da kaydına göre şu rivâyet kendine ulaşmıştır: "Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), önceki ümmetlerin ömrüne nisbetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş Bunun üzerine Cenab-ı Hakk bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir"

* İbnu Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a Kadir gecesi (Ramazan'ın neresinde?) diye sorulmuştu "O, Ramazan'ın tamamında!" diye cevap verdi"

* İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bazılarına (radıyallahu anhüm), rüyalarında, Kadir gecesinin Ramazan'ın son yedisinde olduğu gösterildi Rüyaları kendisine anlatılınca Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm): "Görüyorum ki, rüyanız son yediye tetâbuk etmektedirÖyleyse, Kadir gecesini aramak isteyen son yedide arasın" buyurdu"

* Buhârî'nin Hz Aişe'den kaydettiği bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle demiştir: "Kadir gecesini, Ramazan'ın son onunda arayın"

* Ebû Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kadir gecesi bana (bugün rüyamda) gösterildi, (şu anda hangisi olduğunu unuttum) O gecenin sabahında kendimi su ve toprak içinde secde eder buldum" Derken hava bozdu, yağmur başladı Zaten mescid çardak şeklindeydi (üstü ağaç dallarıyla örtülü idi) Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın burnu (alnı) üzerinde ve burun yumuşaklarında su ve toprak bulaşığını gördüm O gün Ramazan'ın yirmi birinci sabahıydı"

* Zirr İbnu Hubeyş anlatıyor: "Ubey İbnu Ka'b (radıyallahu anh)'a dedim ki, "İbnu Mes'ud (radıyallahu anh): "Bütün sene geceleri kalkan kimse Kadir gecesine tesadüf edebilir diyormuş (ne dersiniz?)" Bana şu cevabı verdi: "Kendisinden başka ilâh olmayan Zat-ı Zülcelâl'e yemin olsun, Kadir gecesi Ramazan ayındadır Ve o gece, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bize kalkmamızı emrettiği gecedir, o da yirmi yedinci gecedir Bunun emâresi, o gecenin sabahında güneşin beyaz ve ışınsız olarak doğmasıdır"

* Yusuf İbnu Sa'd anlatıyor: "Hasan İbnu Ali (radıyallahu anhümâ), Hz Muâviye'ye biat ettikten sonra, bir adam yanına gelip: "Mü'minlerin yüzünü kara ettin (veya: Ey mü'minlerin yüzünü karartan adam) (diye öfkesini) dile getirdi Hz Hüseyin (radıyallahu anh) adama (tatlılıkla mukabele etti): "- Allah'ın rahmetine banasıca, niye böyle şiddetli çıkışıyorsun Nitekim Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Benî Ümeyye'yi (sağken rüyasında, tek tek halife olup) minbere çıkmış gördü Bu onu üzmüştü ki şu âyetler indi: "Biz sana Kevser'i verdik" (Kevser 1) "Biz onu sana Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin (o büyük fazilet ve şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır (Bu gece senden sonra Benî Ümeyye'nin saltanat süreceği) bin aydan hayırlıdır" Kasım İbnu'l-Fadl (merhum der ki: "Benî Ümeyye'nin iktidar müddetlerini ay olarak saydık, tam bin aydı, ne fazla ne eksik"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com