Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Makaleler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kemalizm, küreselleşme

Küreselleşme Ve Kemalizm

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Küreselleşme Ve Kemalizm

Mustafa Kemalin deyişiyle (2) “Varlığını ve bağımsızlığını koruyamayan ulus ölmüş demektir” ve Atatürk sürdürür; “Tam bağımsızlık kaçınılmaz olarak; tutum (siyaset), eğitim, maliye, iktisat, türe (adalet), akıncılık (askerlik) ve ekin (kültür) gibi her alanda tam bağımsızlık ve tam özgürlük demektir” Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımlılık, ulusun ve ülkenin gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksun olması demektir Biz bunu sağlamadan barış ve dinginliğe erişeceğimiz inancında değiliz (6) Atatürk demektedir ki “Özgürlük ve Bağımsızlık benim kimliğimdir” Küreselleşme ise; dünyanın her yanında anamalcıların (sermayenin), emeği, bağımsızlığı ve insanları ağır boyunduruk ve denetim altına almasıdır Küreselleşmenin karşıtı ise ulusçuluktur Bir insan hem ulusçı ve hem de küreselleşmeci olamaz

Gerek Osmanlının son dönemlerinde ve gerekse çok ocaklı (partili) dönemden bu güne değin sürdürülen toplumsal ve akçal (iktisadi) tutum nedeniyle bağımsızlık büyük vurgun yemiştir İşte bugün, Türkiye’yi uygarlık dünyasında eksili gösteren ve küçük düşüren, özgürlük ve bağımsızlığımızı yitirmiş olmaktan doğmaktadır Bunun sonucunda, ülke ve ulus bütün onurundan, yaşama becerisine sürdürülebilirliğinden uzaklaşmış, ayrı bir kimliğe bürünme çabası içinde benlik, görenek ve geleneklerini yitirme sürecine girmiştir İşte, küreselleşme ya da Türkçe anlamıyla yuvarlaşma denen yeni dünya sömürü düzeni budur Adı çekici kendi öldürücüdür

Atatürk büyük bağımsız utkusunun kazandıktan sonra şunu der; “Beyler çok çalıştık, çabaladık, savaştık, kan akıttık ve bağımsızlığımıza kavuştuk Ancak, bağımsızlığı korumak, bağımsızlığı elde etmekten daha zordur Onu korumak için iktisaden güçlü olmak gerekir(4) 17 Şubat 1923’te İzmir İktisat kurultayı açıldığında Ulusal Kurtuluş Savaşı kazanılmış; ama, Toplumculuk (Cumhuriyet) duyurulmamıştı O günleri Ankara’da yaşayan Sovyet Elçisi Aralof, anılarında Mustafa Kemal ile bu konuyu konuştuklarını yazıyor (5) Atatürk der ki: “-… Türkiye’de işçi sınıfı yok, çünkü gelişmiş bir sanayi yok Bizim kentsoylularımızı (burjuvazimizi) ise henüz (kenter) burjuva sınıfı durumuna getirmek gerekiyor Ticaretimiz çok cılız, çünkü anaparamız (sermayemiz) yok Yabancılar bizi eziyor Benim amacım ulusal tecimi kalkındırmak, üretim yerleri açmak, yer altı varlıklarını ortaya çıkarmak, Anadolu tacirine yardım etmek, varsıllaşmasını sağlamaktır Bunlar devletin önünde duran işler Bunları yasalaştıracağız

Aralof, Mustafa Kemal Paşa’ya Rusya kalıbını önerince, Atatürk: “-Rusya’da iş başkadır” diye yanıt verir “Rusya’yı Türkiye ile karşılaştıramazsınız! Rusya’da işçi sınıfı daha başkaldırıdan önce örgütlenmiştir, yüksek bir bilinç düzeyine erişmişti” Atatürk’ün o günlerde Aralof’a söyledikleri şaşırtıcı bir gerçeklik taşıyor, Mustafa Kemal’in tarihsel bilincinin kanıtlarını ortaya döküyor, bugünden dönüp geriye bakınca Mustafa Kemal’in tuttuğu yolun doğruluğu anlaşılıyor Ne var ki, kentsoylusu, anaparası, üretim yerleri, bankası olmayan bir ülkede ekonomik kalkınmayı başarmak nasıl olacaktı? Tek bir yol vardı o da devletçilik ve öyle oldu

1929 bunalımı dünyayı kasıp kavururken Türkiye devlet eliyle yatırımları yaşama geçiriyordu, bu yöntem çok partili yönetimlerden sonra da sürdü İktisaden güçlü olmak için yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı üretime açmamız gerekirdi Atatürk’ün gösterdiği çözüm bugünkü sözde ülke yöneticilerinin benimsediği tefeci ekonomisi asla değildir Tefeci ekonomisi her kez borcu daha çok borçla kapatarak borcu ve üremi (faizleri) büyüterek ülkeyi göçme noktasına getirmektedir Dış tefecilerin (IMF, Dünya Bankası ve AB) boyunduruğuna girmektir Halkın birikimine yüksek ürem vererek kendi halkını da devletini soyan bir tefeci durumuna getirmek, en korkuncu bunu geçim ve yaşam biçimi durumuna getirmektir

Osmanlı zamanında, Murat Han’a elçi gelir ve der “Hünkarım Lehistan Polonya iktisadi sıkıntısı çözmek için Osmanlıdan borç para yardımı istemektedir Ne dersiniz?” Hünkar der “İvedilikle verilsin” Elçi sorar “niye çabuk karar verdiniz” Hünkar der; “eğer bir ülke diğer bir ülkeye iktisaden borçlanırsa, o ülke siyasi bağımsızlığını yitirir ve borç aldığı ülkeye bağlanır İşte bunun için hemen olur dedim

IMF’nin Küreselleşmedeki Yeri

IMF-Uluslararası Para Birikeci; ulusların katkıları ile oluşturdukları ve gerektiğinde bu kasadan üretimle borç aldıkları bir bankadır Bu birikecin bir yönetimi ve karar organı vardır Gerektiğinde, ülke maliyesini yönetir, denetler ya da el koyar

Manisalı’ya göre (3), IMF şudur Türkiye’ye sunulan IMF izlencesinde döviz kuru değişmez tutulmuş ve değişmez tutulduğu için de zaman geçtikçe “döviz ucuzlamıştır” Olması gereken piyasa kurunun çok altında kalan döviz fiyatı dışalımın ucuzlamasına yol açmıştır 1995’te Gümrük Birliği yüzünden kapıları açılan ekonomi bir de ucuzlatılmış dış alım ile karşı karşıya bırakılmıştır Teknik bir durum gibi gösterilen olay günümüzde siyasi sonuçlar doğurmaya başladı ve şunlar oldu: (3) 1 Kapılar Gümrük Birliği ile açılmış iken “düşük kur” uygulaması ile dışalım ucuzlatılmış ve güdülenmiştir, 2 Dışalım iş kolu hızla büyüyor ve kazançlı duruma gelen dışalım ile içeride güçlü bir dışalım lobisi oluşmuştur 3 Düşük kurlar, dışsatımın kazancını azaltmış; sanayici dışalıma ve ticarete bir kasa kaymıştır ve fabrikasını yabancıya satmıştır 4 Hızla büyüyen dış açık, ekonomiyi dış borç almaya zorlamış, dış borç büyümüştür 5 Böylelikle iç üretimin ve dış satışın yerini dış alım ve dış borç almıştır 6 Ekonomi ve siyaset böylelikle, ABD ve Avrupa’ya daha bağımlı duruma getirilmiştir Siyaset ve genörgütün (bürokrasinin) direnci kırılmıştır Soğuk Savaş sonrasında ABD ve Avrupa, kendi dışındaki ülkeleri aynı yöntemle Batı yayılmacılığına bağlamıştır (3) 1990 sonrasında ise şu sonuçlar oluşmuştur; Bu ekonomiler Batı’ya (ve çokuluslu işletmelere) tek yanlı bağlanmıştır İçeride yanlı sorunlar birden bire artmıştır ve dış borç yükleri, bu ülkelerin ulusal tutum izleyebilme olanaklarını zayıflatmıştır (3)

IMF’nin ağır siyasi sonuçlar doğuran önerileri, başlangıçta yakın teknik uygulamalar olarak sunulmuştur; değişmeyen ve düşük kur uygulaması, tarım kesimine yardımların kesilmesi, buluş belgesi (patent), berkitme (tahkim) anlaşmalarıdır Sonuçta, IMF tutumları iç pazarın çokuluslu şirketlerin denetimlerine geçmesine ve dış bağımlılığın yükselmesine yol açmıştır Bu aslında Batı’nın “küreselleşmenin altyapısını oluşturma” yöntemidir IMF’yle önerilen ve “teknik araçlar” olarak sunulan uygulamalar aslında, “köklü ekonomik değişiklik yaratan” ekonomi tutumu araçları olmuşlardır Bunların köklü siyasi araçlar olduğu, üstü örtülerek saklanmıştır; kamuoyuna yalın, uygulanması zorunlu olan teknik konular gibi gösterilmişlerdir

IMF bu bağlamda, Soğuk Savaş sonrasında ABD ve AB adına çok önemli siyasal sonuçlar yaratmıştır Uygulattığı programlarla Türkiye, Arjantin, Brezilya başka olmak üzere birçok ülkeyi, ABD ve Avrupa’ya daha da bağımlı duruma getirmiştir Bu arada, Soğuk Savaş sonrasında aralarında birleşerek daha da büyüyen Batı’nın çokuluslu şirketleri, IMF bağlantılı ile pazarlardaki egemenliklerini genişletmişlerdir Pazar ekonomisinin sözde suçsuz teknik araçları olarak önerilen uygulamalar büyük siyasi sonuçların ve bunalımların tetikçileri olmuşlardır

Küreselleşme İçin İstenen de Aslında Bu Değil miydi? İşte yuvarlaşma denen yutucu siyasetin, eğitimin, maliyenin, iktisadın, türenin, akıncılığın ve ekinin dünyayı yönetenlerin istediği gibi törpülenmesi ve sömürücülerce ülkenin varlığı ve geleceğinin tutuklanmasıdır

2002’de bugün Türkiye ekonomide dışa bağımlı tefeci iktisadı sürdürmektedir 115 milyar borcu ile (IMF, Dünya Bankası ve diğer tefeciler) Türkiye’nin maliyesi (vergi algısı, üretimi) IMF eline geçmiştir AB’ye kayıtsız koşulsuz bağlılık nedeniyle iç ve dış siyaseti ABD ve AB denetimine girmiştir, türesi Avrupa Adalet Divanı ve AB’nin denetimindedir, Askerlik olarak NATO yolu ile ABD’ye bağlıdır, Kültür olarak İngiliz yaşantısı, müzik, dil ve eğitimini benimsemiştir (4)

Bir Türk’ün ilk okuldan, üniversite bitirinceye değin Türkçe eğitim görebilme anayasal hakkı elinden alınmıştır (4) Yabancı dil bilmek ayrı, yabancı dilde eğitim görmek ayrı olaylardır Kendi ülkende başka bir ülkenin dilinde eğitim görmek, ancak sömürge ülkelerde vardır Ana dilinde eğitim görmeyen ulus, yabancı dilde düşünüp ürün veremez Bu hem Atatürk’ün Özgürlük düşüncesine ve hem de anayasaya aykırıdır

Türkiye’de katıksız Türkçe konuşulur Bir dil üretken ve türetken değilse o dil değildir Ulusun dili, o ulusun özgürlük ve bağımsızlığının en önemli belirtkenidir (4) Çok uluslu Osmanlı döneminden kalan Arapça ve Farsça, Yunanca, İtalyanca, Fransızca ve Ermenice yayın ve yaşam terimleri ile günümüzde İngilizce’den alınan bilim-teknik, araç-gereç, yöntem ve yaşam terimlerinin Türkçeleri üretilmeli ve kullanılmalıdır Satış yerleri, işyerleri, işletme adları, markalar yalnız Türkçe yazılmalıdır Burası bizim ülkemiz

Türkiye Cumhuriyeti adı bile Türkçe değildir (4) Türk- Türkçe, iye Arapça (eli) demek ve Cumhuriyet Arapça Toplumculuğu demektir Dolayısıyla Türkiye’nin adı Türkeli Toplumculuğu olarak değiştirilmelidir Ayrıca, bunun bir yararı da, böylelikle İngilizce olarak Türkiye yerine aptal-hindi demek olan Turkey değil, Turkland denilecektir

Bugün Dünya’da yuvarlaşma dümenine girmeyen Fransa ve Çin’de ilerleme +6 ile +9 düzeyinde iken bu sürece girenlerde eksilerdedir

Dünya nüfusunun en varlıklı yüzde 20’sinin yaşadığı gelişmiş ülkeler, Dünya gelirinin yüzde 82’sini, tüm yabancı yatırımların yüzde 68’ini, tüm telefon hatlarının yüzde 74’ünü ellerine geçirmiş ve 1970’den beri yoksul ülke sayısı 25’ten 48’e çıkmıştır (4) Yeryuvarında en varlıklı yüzde 20 ile en yoksul yüzde 10 arasındaki fark 1960’da 30 kat iken, 1999’da 60 kata, 1997’de ise 74 kata çıkmıştır Türkiye yeni dünya sömürü düzeni olan Küreselleşme dönemi dışına çıkmalıdır

Türkiye’nin Ekonomisi Ne Ölçüde Büyük? 2000 yılı verilerine göre Türkiye 159 milyar dolarlık kesintisiz ulusal gelirle (KUG-GSMH) satın alma gücü olarak dünya 17 büyük ekonomisidir (4) ABD 9601 trilyon dolarla birinci ve onun arkasından Çin 4951 trilyon dolarla ikinci, Japonya 3436 trilyon dolarla üçüncü, Hindistan 2375 trilyon dolarla dördüncü, Almanya 2047 trilyon dolarla beşinci ve onları 6 Fransa, 7 İngiltere, 8 İtalya, 9 Brezilya, 10 Rusya, 11 Meksika, 12 Kanada, 13 Güney Kore, 14 İspanya, 15 Endonezya, 16 Avustralya, 17 Türkiye izliyor, bundan sonra Arjantin, Hollanda, Güney Afrika ve Tayland geliyor (4) Bu durumu ile Türkiye birçok ülkenin pazarı olma anlamında ilginç bir ülke görünümünde Ancak, tükettiği para, ürettiği değil, borç aldığıdır, unutulmasın

Türkiye’de Ekonomik Yuvarlaşma

Küreselleşmenin bir sonucu olarak Türkiye’de ekonomik yaşamı değiştiren 21 Şubat 2001 bunalımında, sanayi, tecim ve yumuş (hizmet) işkolları yabancıların eline geçmeğe başlamıştır Yabancılar Türk işletmelerini bir bir ele geçirmeye ya da ortaklık paylarını arttırmağa ve ezici çoğunluğu ellerinde tutmağa başlamışlardır Yabancı işletmelerle yapılan evlilikler sonucu denetim hemen tümüyle yayılmacıların eline geçmektedir Özelleşme dümeni altında giden bu tezgah, Türkleri kendi yurtlarındaki üretim özeklerinde, yabancı yönetimlerin işçisi durumuna getirmeğe başlamıştır Açıkçası, düşük ücretle çalıştırılan Türkiye’deki Almanya doğmuştur, 2000’den beri yabancılara açılan büyük işletme sayısı 200’ü geçmiş, 10 işletmenin tümü, 25 işletmenin ise yüzde 99’u yabancılara satılmıştır Yabancı anamalcılar özellikle, besin, işleyim (otomotiv) bankacılık ve iletişim işkollarına ağırlığını koymuşlardır Ekonomik bunalımdaki üretim işkolu (reel sektör), yabancıların sanki kucağına düşmüştür Türkiye’nin üretim kaynaklarını sıra düzen eline geçiren, yuvarlaşan Dünya’nın yabancı yatırımcıları, Türkiye’yi kendi ülkesinde tutuklamaktadır Türkiye, sanki altımızdan bir halı çekilir gibi çekilip alınmaktadır

Yabancılara, Türkiye’nin üretim kaynakları küreselleşme (yuvarlaşma) kılıfı ile peşkeş çekilirken, Türk halkının parası yüksek ürem, Türk lirası’na güvensizlik avutması ile bankalarda tutuklanmakta ve üretim işkoluna aktarılması sanki engellenmektedir Tutuklanan paralar yöneticilerce kullanılırken, Türk lirası’nda mı yoksa dolar’da mı duracağını şaşıran ve şaşırtılan halkın birikimleri, bir günlük ani değişimlerle tezgahcı yöneticilerin oyunlarıyla çalınmaktadır Kaldı ki, karapara ve haksız kazançlarla elde edilen birikimler çoktan yurtdışına çıkmıştır Ülkede kalan para, emekli ve emekçilerin birikimleridir İnsanlar, salt varlıklarını korumak için, ürem, bono, dolar izleme sersemi olmuşlardır Dolar her yükseldiğinde birikimci yerinde sayarken, TL’den başka kazancı olmayan yüzde 70’lik acınası halk, yöneticiler eliyle biraz daha yoksullaştırıldığının ayırdında bile değildir Ne yazık ki gelecek yıllar için bile umut yoktur

IMF isteği üzerine Amerika’dan alınan uyarı ile, 15 günde 15 yasa çıkararak toplumcu devlet yapısı çökertilirken, Türkiye dış değişimlere duyarlı biçime getirilmiş, var olan kısıtlı kaynaklar bankacılık iş koluna aktarılırken, kamunun dokuncaları (zararları) arttırılmıştır Paranın değer yitirmesiyle halkın yarı yarıya azalan satın alma gücü, sürekli zamlar ve pahalılık karşısında geriletilmeyi sürdürüyor Yeni yasalar bunalımdan çıkılmasını sağlamazken, üretim araçları ve denetim yabancıların eline geçiyor, aynı 1918’deki gibi Türkiye yoksullaşıyor ve ne yazık ki gümbür, gümbür göçüyor, 1912 Balkan savaşları sırasında olduğu gibi

Derin bir durgunluk içinde yüksek pahalılık yaşayan bu ülkede artık anlaşılmalıdır ki 1948’de biten Atatürk döneminden sonraki akçal tutum yolu başarısızdır Türk ekonomisinin yapısını gözönüne almayan tutumlar, bunalıma neden olmuştur Böylece Türkiye gelişmekte olan ülkeler içinde 81’inci sıraya gerilemiştir Özellikle yüksek üremin nedeni; iç borç birikiminin bir türlü eritilememesidir Anapara (sermaye) yatırımları güven bunalımı nedeniyle yüzde 23 azalmıştır 2001’de ödenmeyen senetler yüzde 76 artmıştır Kapanan işyerlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır Para durumu kamu giderlerini karşılayamaz durumdadır

Türkiye’nin geleceğine duyulan güvensizlik, birikimleri hızla dışarıya kaçırtmıştır Türkiye, Türk yatırımcıların Türkiye’deki fabrikaları kapatarak komşu ülkelere taşımasını sanki görmemekte, yabancı yatırımlara yalvarmaktadır Son iki yılda Türkiye’ye gelen yabancı yatırım 75 milyon dolar iken, Türkiye’den dışa yapılan yatırım 25 milyar dolardır Son iki yılda yalnızca Bulgaristan ve Romanya’ya kaçan büyük sanayi sayısı 1000’i aşmıştır Türkiye hazır bir alt yapıyı yabancılara sunuyor Ah benim çareyi kendinde değil, yabancılarda arayan beceriksiz ve vurdum duymaz yönetimim, Atatürk’ün izinde değil, Osmanlı’nın boşvermişliğindeyiz IMF, küreselleşme, AB derken ayırdında değiliz ülkemiz altımızdan akıp gidiyor Kendi ülkemizde, kendi tesisleremizin işçisi oluyoruz İşin ayırdında değiliz Kapılmışız bir fırtınaya gidiyoruz Küreselleşme ırmağında yuvarlandıkça, yuvarlanıyoruz (küreselleşiyor) Artık dur demeliyiz, bu duruma Atatürkçüler Tören Atatürkçülüğü değil, eylem, değişim ve devrim Atatürkçülüğüne Hep birlikte haydiiii……haydiiii……çok geç olmadan………………………

1 Boyacıoğlu, Hacer, 2002, Ekonomide Yitiriş, Cumhuriyet

2 Bilgeli, Vedii, 2002, Türkiye Cumhuriyeti ve ABD-1, Cumhuriyet, 27 Ekim, olaylar ve Görüşler, s 2 yıl 79, s 28144

3 Manisalı Erol, 2002, Masum Araçların Dev Sonuçları, Cumhuriyet, 28 Ekim, s 11

4 Ercan Ahmet, 2002, Seçim Bildirgeleri

5 Selçuk İlhan, 2002, Burjuva ile Komprador Arasında, Cumhuriyet

6 Atatürk, M Kemal, 2001, Söylev

Prof Dr Ahmet ERCAN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com