Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalışabilirsiniz, halde, işinizi, sevmediğiniz

İşinizi Sevmediğiniz Halde Nasıl Çalışabilirsiniz?

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İşinizi Sevmediğiniz Halde Nasıl Çalışabilirsiniz?

1 adım: Gerçekleri değerlendirin
Nefret ettiğinizi düşündüğünüz bir işe adapte olmak, bir miktar zor olacaktır Mevcut işinizi nesi için kabul edeceğinizi tespit amacıyla, öncelikle, hangi kötü durumunuzu sonlandırıp bu işe başladığınızı hesaplayın

Kendinize şu soruları sorun: Beni bu işe ne yöneltti? Para, konum, ilerleme imkanı ya da başka herhangi bir şey? Bu sorular size, başladığınız ve şu anda bulunduğunuz yeri görmeniz konusunda yardımcı olur Sonra iş için umut ettiklerinizi ve gerçeğe paralelliklerini yazın

Örneğin:
“Bu işe girdim çünkü okuldan mezun olduktan sonraki ilk işimdi Şimdi pozisyonumu yetersiz hissediyorum

“Bu işe girdim çünkü maaşı harikaydı Şimdi o parayı yetersiz buluyorum

2 adım: Zor aşk sizi özgürleştirebilir
Az önceki örneklerden ilkinde bulunduğu pozisyona sığmayan biri var Gerçekten yaptığınız işi geçiyor musunuz ya da yaptığınız işe sığmıyor musunuz?

"Geçmek" ya da “sığmamak”, genellikle sizin yöneticinizle konuşmanız, konumunuzun değerlendirilmesi, fakat ilerleme kaydettiğinizi düşünmemekle birlikte bu değerlendirmenin motive edici olmaması anlamına gelir Sizin algınız ve yöneticinizin izlenimi arasında uyuşmazlık var demektir

Zor aşk, size birinci adımdaki gerçekleri değerlendirme işinde yardımcı olur ve bu gerçekleri mevcut duruma uyarlarsınız Hedef, beklentileriniz ve mevcut hayal kırıklığınızdaki paralelliklerden hareket edip dışarıdan bir bakış açısıyla farkındalık oluşturmak Bir kere bu farkındalığı oluşturunca, o nefret ettiğiniz işin, umutsuzluğun kara deliği olmadığını kabul etme yönünde büyük bir sıçrama yaparsınız Birinci adımda ortaya çıkardığınız gerçekler sizi işinizi kabullenmeye götürür ya da bir başka deyişle kabullenmeye zorlar

3 adım: Sadece işinizden ibaret değilsiniz
Patronunuz bunu düşünse ve dile getirse de sizin için işiniz sadece hayatınızın bir parçası ve kişiliğinizin bir parçasıyla sınırlı

Kendinizi o nefret ettiğiniz işinizle tanımladığınızda, depresyon ve mutsuzluğun peşinizden gelmesi olası Kendinizi egzersiz yapma, arkadaşlarla buluşma, bir hobiyle ilgilenme gibi sağlıklı alışkanlıklarla işten uzaklaştırmayı deneyin Kendiniz ve işiniz arasında mesafe yaratmak önemli, çünkü böylece iş, hayatınızın geri kalan bölümünde hasara yol açmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com