Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
didaktik, şiir

Didaktik Şiir Nedir ?

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Didaktik Şiir Nedir ?

Didaktik Şiir Nedir

Didaktik şiir örnekleri

Didaktik şiir şairleri

Didaktik Şiir belli bir düşünceyi aşılamak veya belli bir konuda öğüt bilgi vermek bir ahlak dersi çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan duygu yönü az olan şiir türüdür Kısaca öğretici şiirdir Yusuf Has Hacip?in Kutadgu Bilig Aşık Paşa?nın Garibname Nabi?nin Hayriye bu türün ünlü örnekleridir Tanzimat?tan sonraki Türk Edebiyatında Ziya Paşa?nın Terkib-i Bend; Tevfik Fikret?in Haluk?un Defteri ve Şermin; Mehmet Akif?in Süleymaniye Kürsüsünde Asım adlı eserleri de bu tarzda yazılmış ünlü eserler Fabl türündeki eserler de örnek olarak gösterilebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com