Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölüm, terihinden, türk, şerefli

Türk Ün Şerefli Terihinden Bir Bölüm

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Ün Şerefli Terihinden Bir Bölüm

Türk tarihi' kökenleri yaklaşık 5000 yıl öncesine Orta Asya'ya dayanan Türklerin tarihi Bugüne kadar çok farklı coğrafyalarda yaşayan ve birçok devlet kuran Türkler'in tarihte bilinen ilk devleti Hun İmparatorluğudur Türkler Orta Asya'da, Sibirya'da, Ortadoğu'da tarihin akışını yakından etkilemiş bir kavimdir Türkler ve tarihi hakkında bilgiler, Bizans, Çin, İran, Arap ve Hint kaynaklarından öğrenilmektedir Türklerin kendi kaynaklarının büyük bir kısmı Moğol istilası sırasında yok olmuştur Bir kısmı da henüz ortaya çıkarılmamıştır Türk tarihi'nin temel referansı; Ötüken'de yükselen Orhun Yazıtları'dır Bunların yanında Türkler ile ilgili pekçok arkeolojik alan bulunmaktadır Orta Asya medeniyetinden kalan izlerin büyük kısmı, Moğol istilası ile tahrip olmuştur Türk tarihini yakından etkileyen üç olay vardır:

1-Orta Asya'nın ikliminin değişmesi ve büyük denizlerin kuruması
2-Orta Asya halklarının büyük kısmının İslamiyet'e girmesi
3-Moğol istilası
Mete Orta Asya halkını, Yay çekebilen ve kullanabilen tüm kavimler olarak tanımlamaktadır Bu tanımlamaya dil de eklenirse; Türk tarihi; Türkçe konuşan Orta Asya kökenli toplulukların tarihidir Dünya'da bugün pekçok Türkolog bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com