Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bozulma, fizyonfüzyon, kimya, radyoaktif

Kimya Fizyon-Füzyon Ve Radyoaktif Bozulma

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Fizyon-Füzyon Ve Radyoaktif Bozulma

FİZYON:Kararsız büyük atom çekirdeğini nötronla bombardıman edilerek kararlı küçük atom çekirdeklerine dönüşmesi olayına fizyon adı verilir

örnek:Atom Bombası

FÜZYON:Kararsız küçük atom çekirdeklerinin kararlı büyük atom çekirdeğine dönüşmesi olayıdır

örnek:Hidrojen Bomba

RADYOAKTİF BOZULMA HIZI

Radyoaktif bir elementin herhangibir anda yarısının bozulması için geçen zamana yarılanma süresi denirVeya yarı ömür olarakda ifade edilirYarılanma süresi dış etkenlere bağlı değildir(Yarılanma süresi sıcaklık basınç gibi etkenlere bağlı değildir)

Yarılanma süresi elementten elemente değişir(Bir elementin izotoplarının yarılanma süresi farklıdır)Yarılanma süresi madde miktarına bağlı değildirYarılanma süresi sonucunda madde tükenmezMadde miktarı arttıkça ışıma miktarı artarYarılanma süresi radyoaktif maddeler için ayırt edici bir özelliktir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com