Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kimya, neodimyum

Kimya Neodimyum

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Neodimyum

Neodimyum (kısaltması Nd), atom sayısı 60, atom ağırlığı 144,3 olan, seryumdanelement daha sert, 6,96 yoğunluğunda bir

Sembolü Nd ve atom numarası 60 olan bir kimyasal elementtir O havada lekelenmiş yumuşak gümüş bir metaldir Neodymium 1885 yılında keşfedildi O cevher mineralleri monazit ve bastnäsite önemli miktarlarda bulunur Neodymium metalik formu doğal olarak bulunmayan veya diğer lantanitler tarafından kimsesiz ve genellikle genel kullanım için rafine edilir bir "nadir toprak" olarak sınıflandırılır rağmen, birçok metal ile karşılaştırıldığında oldukça fazladır yaygın yerkabuğunun dağıtılır Dünyanın neodim ve toplu Ancak, şu anda Çin'de çıkarılmaktadır

Neodymium bileşikleri ilk ticari 1927 yılında bir cam boya olarak kullanıldı ve cam popüler bir katkı kalır Renk, Nd (III) iyonu nedeniyle, genellikle kırmızımsı mor ama aydınlatma türü değişiklikleri, floresan etkilerine bağlı Böyle neodim katkılı cam da 1,054-1,062 mikrometre dalga boyu ile kızılötesi ışık yayan lazerler kullanılır YAG lazerler, genellikle 1,064 mikrometre ışık üretirler: Neodimyum da böyle Nd gibi çeşitli destekleyici kristalleri ile birlikte kullanılır Bu en önemli katı hal lazerleri biridir }

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com