Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
denizicoğrafi, kuzey, yapısıözellikleri

Kuzey Denizi-Coğrafi Yapısı-özellikleri

Eski 07-17-2009   #1
Şengül Şirin

İngiltere'nin doğusu ile Avrupa kıtasının kuzeybatı kıyıları arasında yer alır Güneyinde dar Dover Boğazı ve Manş Denizi ile Atlas Okyanusu'na, doğusunda ise Skagerrak ve Kattegat boğazlarıyla Baltık Denizi'ne bağlanır Kuzey Denizi sığ bir denizdir; özellikle güney bölümünde sığlık artar Havzası Buzul Çağı'nın sonunda oluşmuş toprak çökmesiyle Atlas Okyanusu'nun suları altında kalan büyük Kuzey Avrupa Ovası'nın parçasıdır Kuzey Denizi'nin tabanı bir kıta sahanlığıdır

Kuzey Denizi balık bakımından zengindir Sığ oluşu trol ağlarıyla morina gibi dip balıklarının avlanmasını kolaylaştırır (Trol yöntemleriyle balık avı BALIKÇILIK maddesinde anlatılmıştır) Yazın ve sonbaharda Kuzey Denizi'nin yüzeyinde ringa sürüleri çok sık görülür Ne var ki, aşırı avlanma balıkların soylarının azalmasına yol açmaktadır Bu yüzden bazı balıkların, özellikle de ringa balığının üreme mevsiminde avlanma yasağı uygulanır

Kuzey Denizi'nin sığlığı gelgit olayının, özellikle İngiltere kıyılarında, uzun bir zaman içinde gerçekleşmesine neden olur Gelgit olayı ırmak ağızlarındaki haliçlerin limanlara dönüşmesine yardımcı olur

Kuzey Denizi'nin altındaki kıta sahanlığında çevre ülkelerce işletilen doğal gaz ve petrol yatakları vardır Kuzey Denizi, petrol arama çalışmaları yapılan ilk denizlerden biridir İskoçya kıyısı açıklarında dünyanın en geniş petrol alanlarından ikisi bulunmaktadır
Kuzey Denizi aynı zamanda işlek bir ticaret yoludur Avrupa'nın önemli limanlarından bazıları Kuzey Denizi kıyılarındadır Kuzey Denizi, Avrupa'daki Ren ve Elbe, ayrıca İngiltere'deki Thames gibi ırmakların sularının döküldüğü bir denizdir Bu ırmakların havzaları dünyanın en yoğun nüfuslu ve sanayileşmiş bölgeleri arasında yer alır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com