Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyaz, cumhuriyeti, rusya, sosyalist, sovyet

Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ("Belarusya" olarak da bilinir, ancak bu adın ne anlama geldiği belli değildir) nüfus açısından Sovyetler Birliği'nin beşinci büyük cumhuriyetiydi ve tıpkı Ukrayna SSC gibi Birleşmiş Milletler'de temsilciye sahipti Beyaz Rusya'nın güney sınırını sık ormanlar ve Pripet bataklıkları oluşturur Kuzeyde, bir dizi buzul sırt yükseltiyi artırırken, toprak daha kuru hale gelir; bu arada aynı yörede Dvina'nın batı kolu, Baltık'a açılan tarihsel bir su yolu işlevi görür Polonya sınırında, son Avrupa bizonunun görüldüğü, çok eski ve ilginç Belovea Ormanı yer alır Tarih açısından bakıldığında Beyaz Rusya, zamanında önemli bir yeri olan ve fiilen bağımsız bir konuma sahip bulunan Kiev Polotsk Prensliği'nin mirasçısıdır

Bu topraklar, Tatar istilâsından sonra Litvanya büyük prenslerinin eline geçti Polonya ve Litvanya'nın birleşmesiyle, Beyaz Rusya, Polonya'nın 16 ve 17 yüzyıllara özgü Rönesans kültürünü paylaştı; nüfusun hemen hemen dörtte biri Katolik oldu Ancak Polonya'nın 18 yüzyıl sonlarında paylaşılmasıyladır ki, Beyaz Rusya'nın büyük bölümü Rus İmparatorluğu'na dahil edildi

Berlin'den Moskova'ya uzanan hatta yer alan Beyaz Rusya, Nazi istilâcıların elinde, Sovyetler Birliği'nin başka bölgelerine göre daha büyük yıkıma uğradı Nazi işgâli (1941-44) döneminde 15 milyon Belarus, kalıcı olarak Volga Nehri'nin doğusundaki topraklara yerleştirildi Yahudi nüfusun büyük bölümü topraklarını terkederken, kasaba ve köylerin dörtte üçü tahribe uğramıştı Ancak, insanlarının direngenliği, yıkıma uğramış bu halkın yeniden gelindiğinde Beyaz Rusya'nın kentsel ve sınaî gelişimi, Sovyetler Birliği'nde görülen en hızlıları arasındaydı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com