Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fabrikalarda, otomasyon

Fabrikalarda Otomasyon

Eski 07-05-2009   #1
Şengül Şirin

Fabrikalarda Otomasyon

Fabrikalarda Otomasyon

Fabrikalarda basit otomatik denetim sistemleri daha önceleri de, özellikle 18 yüzyılın sonlarında Sanayi Devrimi'ni izleyen yıllarda kullanılmıştı Ama bugünkü anlamıyla otomasyon ancak 1950'lere gelindiğinde sağlanabildi Bu büyük gelişmeyi, II Dünya Savaşı (193945) sırasında gerçekleştirilen teknik buluşlar sağladı

Otomasyonu anlayabilmek için, insan vücudunun çalışma düzenini düşünmek yararlı olur Önünüzde, elinize almak istediğiniz bir bardak olduğunu düşünün İlk önce, bardağı elinize almayı tasarlarsınız Daha sonra beyniniz, bardağı nasıl alacağına karar verir Eğer solak değilseniz, bardağı sağ elinizle kaldıracaksınız demektir Bu işi, üzerinde düşündüğünüzü anlamadan yaparsınız, çünkü beyninizde sağ elinizi kullanmanızı söyleyen bir program vardır Eliniz niçin bir başka yere değil de doğrudan bardağa gider? Çünkü, gözleriniz sürekli olarak elinizi izler ve izlenimlerini beyne iletir Beyin de otomatik olarak kola yeni emirler vererek elin bardağa ulaşmasını sağlar Göz duyum aracı, el ve kol ise uygulayıcıdır

Otomasyon kullanan bir makinede de bu anlatılan sistemin bir benzeri vardır Buna bilginin geri beslenmesi diyoruz Örneğin, üretimin bir aşamasında, matkapla delinmesi gereken parçaların art arda geldiğini düşünün Yürüyen bantlarla taşınan parçalar makinede teker teker delinir Makinedeki duyum aracı bu işlemi izler ve durumu denetim aygıtına bildirir Denetim işin iyi yapılıp yapılmadığını, programında daha önceden var olan örnekle de karşılaştırarak anlar Eğer bir yanlışlık varsa, düzgün işleyişi sağlayacak olan uygulayıcı aygıtı yeniden ayar eder

Bu tür bir geri besleme mekanizması, sabun tozu paketlerinin ağırlığını ayarlayan makinelerde, kimya ve petrol rafinelerinde ve fabrikalardaki makinelerin denetiminde kullanılmaktadır Günümüzde bazı makineler, bilgisayarlarca denetlenir İnsan yardımı yalnızca bunların çalıştırılıp durdurulmasında ve yedek parçalarının sağlanmasında gerekir

Otomasyon malların daha hızlı ve daha az kayıpla üretilmesini sağlar Bazı kimyasal maddeler, üretim sürecinde gerekli çeşitli duyarlı denetim uygulamaları yüzünden yalnızca bu yöntemle üretilebilmektedir İnsanın
hızı, bir yandan üretim sürecini izlerken, öte yandan gerekli denetim ayarlarını yapmakta yetersiz kalmaktadır Oysa otomasyonla bu iki işi aynı anda yapabilmek olanaklıdır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com