Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
korkanlar, marşından, mehter

Mehter Marşı'ndan Korkanlar...

Eski 07-04-2009   #1
delishhhh

Mehter Marşı'ndan Korkanlar...

Mehter Marşı'ndan korkanlar
Hayır, bu bir müzik yazısı değil
Mehter Marşı’nın psikolojik etkilerini ve müzikal değerini yazmayacağız
Onlar üzerine sadece bir yazı değil, uzun bir araştırma yazmak gerekir
Bir günlük yazıda anlatılacak iş değil
Benim bahsettiğim, cep telefonumdan arandığımda çalan mehter marşı

* * *

Cep telefonumda, biri beni aradığında mehter marşı çalar
Ceddin Deden, neslin baban
Çok severim, o melodiyi, o eseri
Ama fark ettim ki, benim kadar herkes sevmiyor
Bir topluluk içinde, kalabalıkta, cep telefonundan arandığımda, bunu duyacak kadar yakınımda ne kadar insan varsa, abartısız yüzde sekseni irkiliyor
Bu yüzde seksenin, en az yüzde sekseninin beni içinden kınadığına eminim
Artık, mehter marşı onlara neyi çağrıştırıyorsa

* * *

Aynı insanların yanında, cep telefonumda arandığı anda Gülben Ergen çalsa, hiç böyle bir tepki vermezler
Avrupalı gençlerin olduğu kadar Türkiye’de yaşayan gençlerin de sevdiği topluluk olan 50 Cent’in bir melodisi çalsa, içten içe ritim bile tutabilirler
Serdar Ortaç’ın en yeni şarkısı çalsa cep telefonumda, eminim ki tanımadığım insanlar bu melodiyi onlara da göndermemi isteyebilirler
Peki, mehter marşıyla problemimiz nedir sizce o zaman?

* * *

Problemimiz hiçbir şeyle veya kimseyle değil
Problemimiz, kendimizden utanmamız ve aşağılık kompleksimizle
Aynı kişiler, yani beni içten kınayanlardan bahsediyorum, yanlarında kimse olmadığında bu marşı zevkle dinlerler bundan eminim
Dünya üzerinde, marşın sözlerini anlayan anlamayan kim olursa olsun, bu marşların üzerinde etki bırakmayacağı ve dikkatini çekmeyeceği kimse olamaz bence
Özgün yapısı ve hiçbir müzik türüne benzemeyen kombinasyonu ve icrasıyla, mehter marşları, bir zamanlar, kat be kat düşmanların üzerine giden Türk ordularının, binlerce kilometreyi, kıtaları yaya olarak aşan bir ırkın motivasyon unsuruydu
Bugün de benim için belki de bilinçaltımda, beynimdeki orduların üstüne yürürken içimden söylediğimdir bu marş
Utanacak bir şey değildir
Utancı, bizde değil, bizden olmayana sarılmakta arayalım

* * *

Ceddin deden neslin baban
Hep kahraman Türk milleti
Orduların pek çok zaman
Vermiştiler dünyaya şan
Türk milleti Türk milleti
Aşk ile sev milliyeti
Kahret vatan düşmanını
Çeksin o mel’un zilleti

ABDULLAH ÖZDOĞAN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com