Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, rift, vadisi

Büyük Rift Vadisi

Eski 06-28-2009   #1
Şengül Şirin

Büyük Rift Vadisi

Büyük rift vadisi

Büyük Rift Vadisi, Doğu Afrika Rift Vadisi olarak da bilinir Afrika'nın güneydoğusunda Mozambik'ten Doğu Afrika'nın dağlık bölgelerine kadar uzanır ve burada iki kola ayrılan vadi Etiyopya'yı boydan boya geçer Rift Vadisi'nin bu bölümü toplam 2900 km uzunluğundadır Vadinin kuzey yönündeki uzantısı da yaklaşık aynı uzunluktadır Kızıldeniz, Akabe Körfezi ve deniz yüzeyinin 400 metre altındaki Lût Gölü bu bölgede yer alır Lût Gölü yerkabuğunun en alçak noktasıdır Büyük Rift Vadisi Suriye'de sona erer

Vadide Kızıldeniz ve çok tuzlu olan Lût Gölü'nden başka birçok tatlı su gölü de vardır Örneğin, güneyde Tanganika Gölü dünyanın en uzun ve en derin ikinci tatlı su gölüdür Ayrıca, bugünkü adı Malavi olanNyasa Gölü de Rift Vadisi içindeki göllerden biridir Afrika kıtasının en büyük su kütlesi olan Victoria Gölü, Doğu Afrika'da Rift Vadisi'nin iki kolu arasında kalan yüksek bölgede sığ bir çukuru kaplar

Büyük Rift Vadisi son 10 milyon yıl içinde, yerkabuğu hareketlerinin Güneybatı Asya ve Doğu Afrika kayalarında çatlaklar oluşturması sonucunda ortaya çıktı {bak Dünya) Bu hareketler yeryüzü kabuğunda bir dizi uzun kırıklar ve faylar oluşturdu Kayaların aralarının açılması, toprakların boydan boya fayların arasında kalan bölgeye kaymasına ve böylece dik yamaçlı uçurumların oluşmasına yol açtı {bak YERYÜZÜNÜN KIRIK VE KIVRIMLARI)

Aynı zamanda, Rift Vadisi'ni çevreleyen kara kütleleri de bu hareketlerle yukarı doğru itildi Zaire ve Uganda arasındaki Ruwenzori Sıradağları bu oluşuma iyi bir örnektir Kayaların parçalanmasıyla birlikte bazı yerlerde volkanik patlamalar da görüldü Bu patlamalar sonucu Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro ile Rift Vadisi'nin iki yanındaki yanardağlar ortaya çıktı

Jeologlar Rift Vadisi'ni oluşturan yer hareketlerinin hâlâ sürdüğünü düşünüyorlar Rift Vadisi'nin doğusunda kalan toprakların yavaş yavaş doğuya doğru kaydığına ve milyonlarca yıl sonra bu kara parçasının ayrı bir kıta olacağına inanıyorlar

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com