Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
demektirnıfsiye, maşa, nefir, nıfsiye, zilli

Nıfsiye Nedir? Zilli Maşa Nedir? Nefir Ne Demektir?Nıfsiye, Zilli Maşa Ve Nefir Nedir

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nıfsiye Nedir? Zilli Maşa Nedir? Nefir Ne Demektir?Nıfsiye, Zilli Maşa Ve Nefir Nedir

nısfiye; bir çeşit kısa ney

Vurmalı Çalgılar:
Zilli maşa, türk halk müziğinde kullanılan bir vurma çalgı2 ucuna pirinç ziller takılı,maşa biçiminde bir çalgıdır ve serbest kalan elin avuç içiyle dizler arasına vurularak çalınırkendine özgü tınısıyla,eşlik ettiği müziğe coşkulu ritim katargenellikle ev düğünlerinde ve kadınlar arası eğlencelerde kullanılır

Nefir
özellikle mehter müziğinde kullanılmış, metal nefesli çalgı neifr çalan müzikçiye nefiri denirdi nefirin çeşitli boyda olanları vardır bazısı 15 m'den uzundu trompetinkini andıran bir ağızlığı ve kalağı vardı, perde delikleri yoktu bir temel ses ve armonikleri elde edilebildiği için nefirle melodi çalınmaz, çeşitli komutları bildirmekte kullanılırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com