Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kerimin, kurani, nelerdir, nitelikleri, temel, özellikleri

Kur'an-İ Kerim'in Temel Nitelikleri Nelerdir? Kur'an-İ Kerim'in Temel Özellikleri Ne?

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kur'an-İ Kerim'in Temel Nitelikleri Nelerdir? Kur'an-İ Kerim'in Temel Özellikleri Ne?

Kur'an-ı Kerim'in Temel Nitelikleri Nelerdir? Kur'an-ı Kerim'in Temel Özellikleri Ne?
Kur'an-ı Kerim'in Temel Nitelikleri Nelerdir? Kur'an-ı Kerim'in Temel Özellikleri Ne?
Kur’an-ı Kerim’in Temel Eğitici Nitelikleri

Kutsal kitabımız olan Kuran’ı Kerim, insanların ahlaklı ve erdemli bir hayat sürebilmeleri için onların bu konuda eğitilmelerini amaçlar Kuran’ın temel eğitici niteliklerinden bazıları; insanı iyiye ve güzele yönlendirmesi, açıklayarak aydınlatması, öğüt vermesi ve hatırlatması, hayatın anlamlandırılmasına yardım etmesi olarak sıralanabilir
Kur’an İyiye Ve Güzele Yönlendirir

Daha önce de belirtildiği gibi insan kendisi ve başkalarının yararına olacak iyi ve doğru davranışları yapmalıdır Bunları yapmak, kendisinin ve başkalarının mutlu olmasını sağlayacaktır Kuran, bizi bu konuda pek çok ayetleriyle teşvik etmiştir Bakara suresi 215 ayette ; “ Hayırdan her ne yaparsanız Allah onu bilir” Buyrulmuştur Casiye suresi 15 ayette ; “ Kim iyi bir iş yaparsa faydası kendisinedir”buyrulmaktadır
İnsan, kendisine ve başkalarına yararı dokunabilecek işler yapmak istiyorsa önce sahip olduğu yetenekleri kullanarak hayata dair bilgi ve tecrübelerini geliştirmelidir Çok çalışarak üretmeli, araştırmaya, yeni şeyler öğrenmeye önem vermelidir Peygamberimizin “ Veren el, alan elden üstündür” Sözünü ilke haline getirerek, maddi ve manevi imkânlarını geliştirmeye çalışmalıdır Bilgi ve tecrübelerini başka insanlarla paylaşmalı, muhtaç insanlara yardım etmeli, yoksulları, kimsesizleri koruyup gözetmelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com