Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
maliyet, unsurları

Maliyet Unsurları

Eski 06-15-2009   #1
Şengül Şirin

Maliyet Unsurları

MALİYET UNSURLARI

Maliyet Unsurları
  • Ham madde ile ilgili işlemler
  • İşçilik ile ilgili işlemler
  • Genel üretim giderleri ile ilgili işlemler
Alt hesaplar için örnek 790 İlk Madde Malzeme Giderleri *Üretim * A mamul Maliyet giderleri *D İlk Madde Malzeme Giderleri *E İlk Madde malzeme Giderleri *Pazarlama-Satış *İlk Madde Malzeme Giderleri *Yönetim *İlk Madde Malzeme Giderleri 791 İşçi Ücret ve Giderleri *Üretim * A mamul Maliyet giderleri *D İşçilik Giderleri *E İşçilik Giderleri *Pazarlama-Satış * İşçilik Giderleri *Yönetim * İşçilik Giderleri Diğer hesaplar aynı şekilde bölümlenebilir veya uygulayıcı ihtiyacına daha uygun ara ve alt hesapları belirleyebilir Bu şekilde alt hesapların açılması gerekli olmakla birlikte uygulayıcı açısından kolaylık sağlamaktadır Çünkü maliyet hesaplamalarında hammaddenin doğadan elde edilmesi veya fason üretimde olduğu gibi işlenmek üzere alınmasında “Direkt ilk madde ve malzeme giderleri” hesabına herhangi bir tutar yazılmayacaktır Dönem sonunda ise aşağıda gösterildiği gibi 798 Gider Çeşitleri Yansıtma hesabı yardımı ile 799 hesaba aktarılacaktır 799 ÜRETİM MALİYET HES 631 PAZ-SAT-DAĞ GİDR HES 632 GEN YÖN GİDR HES
700
200
100
1000
798 GİD ÇEŞİTLERİ YAN HES *ÜRETİM *SATIŞ *YÖNETİM DÖNEM GİDERLERİNİN DEVRİ

Cevap : Maliyet Unsurları

Eski 06-15-2009   #2
Şengül Şirin

798 GİD ÇEŞTLR YAN HES
*ÜRETİM 700
*SATIŞ 200
*YÖNETİM 100

790 İ M M GİD HES 1000
791 İ Ü VE GİD HES
792 M Ü VE GİD HES
793 DIŞ SAĞ FYD HZMGİD HES
794 ÇEŞİTLİ GİDR HES

YANSITMA VE GİDER HS KAPATILMASI

Eski 06-15-2009   #3
Şengül Şirin

151 Ü-YARI MAMULLRHES 500
152 MAMULLER HES 200

799 ÜRETİM MALİYET HES 700

MALİYETLERİN DEVRİ

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com