Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
görevleri, kuruluşu, savunma, savunmanin, sivil, teşkilatının

Sivil Savunma Teşkilatının Kuruluşu Ve Görevleri Sivil Savunmanin Görevleri

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sivil Savunma Teşkilatının Kuruluşu Ve Görevleri Sivil Savunmanin Görevleri

Sivil Savunma Teşkilatının Kuruluşu ve Görevleri SIVIL SAVUNMANIN GÖREVLERI
Sivil Savunma Teşkilatının Kuruluşu ve Görevleri SIVIL SAVUNMANIN GÖREVLERI
Savasta ve afetlerde halkin can ve mal kaybini en aza indirme amacini güden ve topyekün savunmanin en önemli unsurlarindan biri olan Sivil savunma Teskilat ve Hizmetlerini düzenleyen 7126 sayili Sivil Savunma Kanununda;
a- Savas zamani halkin can ve mal güvenliginin saglanmasi
b- Tabii afetlerde can ve mal kurtarma
c- Büyük yanginlarda can ve mal kaybini azaltma
d- Yok olmalari ve çalisamaz hale gelmeleri durumunda yasami büyük ölçüde etkileyecek olan resmi ve özel müessese ve tesislerin korunmasi, onarilmasi ve yenilenmesi
e- savas zamaninda her türlü savunma gayretlerinin sivil halk tarafindan desteklenmesi
f- Cephe gerisi moralin kuvvetlendirilmesi
Bu tedbir ve faaliyetlerin esaslari düzenlenmistir
Ancak sunu unutmamak gerekir ki nitelik olarak sivil savunma:
1- Silahsiz,
2- Koruyucu,
3- Kurtarici, önlem ve faaliyetler bütünüdür
Yukarida belirtilen tedbir ve faaliyetlerin yurt düzeyinde gerçeklestirilmesi sorumlulugu Içisleri Bakanina verilmis olup, bunlarin yerine getirilmesi için de Sivil savunma Genel Müdürlügü kurulmustur 3152 sayili Içisleri Bakanligi Teskilat ve Görevleri Hakkindaki Kanun'a göre Genel Müdürlügün görevleri sunlardir:
a- Sivil savunma hizmetlerini yurt düzeyinde teskilatlandirmak, kamu kurum ve kuruluslari ile özel kuruluslarda bu hizmetlerin planlanmasi, uygulanmasi, koordinasyonu saglamak ve denetimini yapmak
b- Her türlü silahsiz koruyucu ve kurtarici tedbirleri, acil kurtarma ve ilkyardim faaliyetlerini planlamak ve yürütmek
c- Yangindan korunma ve önleme tedbirlerini, itfaiye standartlarini tespit etmek, personeli egitmek, teskilleri denetlemek ve koordinasyonu saglamak
d- Sivil savunma personelini egitmek ve halka sivil savunma bilgileri vermek
e- Sivil Savunma Fonunu yönetmek
f- Bakanligin Savunma Sekreterligi görevini yapmak
g- Özel Kanunlarla verilen diger görevleri yürütmek
MÜLKI IDARE AMIRLERININ SORUMLULUKLARI
Içisleri bakanliginca tespit ve teblig olunacak esaslar çerçevesinde kendi Mülki hudutlari içinde Sivil Savunma teskilati ve tesisatinin kurulmasindan, donatilmasindan, sevk ve idaresinden, denetiminden ve bölgelerine yöneltilecek düsman saldirilarina, dogal afetlere ve büyük yanginlara karsi baristan itibaren Sivil Savunmayi fiilen gerçeklestirmekten bizzat Mülki Idare Amirleri sorumludur
SIVIL SAVUNMA TESKILATI
Sivil Savunma Teskilati Merkez ve Tasra Teskilati olmak üzere ikiye ayrilmaktadir
MERKEZ TESKILATI
1- Sivil Savunma Genel Müdürlügü 2- Sivil Savunma Koleji
3- Sivil Savunma Birlikleri 4- Ikaz ve Alarm Merkezlerinden tesekkül eder
TASRA TESKILATI
Merkez teskilati tarafindan planlanan ve yönetilen hizmeti yurt sathinda topluma hizmet sunan hizmet kademeleridir
A- SIVIL SAVUNMA IDARE KADEMELERI

1- Il Sivil Savunma Müdürlükleri
2- Ilçe Sivil Savunma Müdürlük veya Memurluklari
3- Daire ve Müessese sivil Savunma Uzmanliklari
B- MAHALLI KUVVETLER

Sehir ve kasabalarda vatandaslar arasindan seçilerek yükümlülük verilenlerden olusur
I- MÜESSESE SIVIL SAVUNMA TESKILLERI
1- Kontrol Merkez ve Karargah Servisi
2- Emniyet ve kilavuz Servisi
3- Itfaiye Servisi
4- Kurtarma Servisi
5- Ilkyardim Servisi
6- Sosyal Yardim Servisi
7- Teknik Onarim Servisi
II- SEHIR VE KASABA SIVIL SAVUNMA TESKILLERI VE KORUNMA KILAVUZLARI
a- Sivil Savunma Servisleri
1- Karargah Servisi 2- Kilavuz Servisi 3- Kurtarma Servisi
4- Ilkyardim ve Ambulans Servisi 5- Sosyal Yardim Servisi
b- Sivil Savunmaya Yardimci Servisler
1- Emniyet ve Trafik Servisi 2- Itfaiye Servisi 3- Hastaneler Servisi
4- Teknik Onarim Servisi
c- Korunma Kilavuzlari
1- Sef Kilavuz 2- Bas Kilavuz 3- Kilavuz
Ayrica resmi ve özel daire müesseseler de kendi personeli arasindan yukaridaki teskilata benzer sekilde servisler kurarlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com