Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dönemi, hakkında, halifelik

Halifelik - Halifelik Nedir? Halifelik Dönemi - Halifelik Hakkında

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

24 Ocak1517'de Kahire alındı 4 Şubat1517'de Yavuz törenle Kahire'ye girdi ve MısırMemluklerine bağlı Abbasi halifeliğine son verdi
Yavuz'un kulağına taktığı küpe de bu zamana dayanmaktadır Yavuz, kutsal sayılan Kahire camisine girdiğinde Kahireliler ona Hakim-i Hamedeyn (kutsal yerlerin hakimi ) sıfatını verirler ama o bu sıfatı kabul etmez ve "Ben olsam olsam Hademe-i Hamedeyn (kutsal yerlerin hademesi) olabilirim" der Bu olay üzerine üzerine o dönemde hademelerin taktığı küpeyi ister ve kulağına bu işareti, hademelerin taktığı küpeyi geçirir
Diğer bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim Kahire'ye girdiği zaman kölelerin kulağında gördüğü küpeyi sadrazamına sorar Sadrazam ise küpe takanların köle olduğunu söyler Bunun üzerine Sultan Selim şunu söyler "Bende Allah'ın kölesiyim Bana da küpe takın"
Mısır Seferi sonunda Suriye, Filistin ve MısırOsmanlı hakimiyetine girdi Ayrıca Hicaz ve yöresi de Osmanlı topraklarına katıldı Doğu ticaret yolları tamamen Osmanlıların eline geçti Elde edilen ganimetler ve alınan vergilerle Osmanlı Hazinesi doldu 6 Temmuz1517'de Kutsal Emanetler Osmanlı eline geçti Ayrıca Kıbrıs'taki Venedikliler Memlükler'e verdikleri vergiyi Osmanlılar'a ödemeye başladılar
O dönemde halife olan III Mütevekkil İstanbul'a taşınmış ve ömrünün sonuna kadar orada Osmanlı koruyuculuğunda, siyasi yetkiye sahip olmadan yaşamıştır III Mütevekkil'in ölümünden sonra hilafet makamı boş kaldı Genel kanının aksine hilafet, I Selim'e geçmiş değildir Zaten 18yy sonundaki Küçük Kaynarca Antlaşması'na kadar, hiçbir Osmanlı belgesinde Osmanlı Padişahı'nın sıfatları arasında "Halife" geçmez
İlk kez Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı Padişahı, Halife olarak Rus idaresine giren Kırım Müslümanları'nın koruyucusu olarak gösteriliyordu Ancak, Osmanlı'da hilafet iddialarının kurumsallaşıp oturması ancak II Abdülhamit ile olacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com