Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mısır, uygarlığı, özellikleri

Mısır Uygarlığı Ve Özellikleri

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mısır Uygarlığı Ve Özellikleri

Mısır Uygarlığı ve Özellikleri
Mısır Uygarlığı ve Özellikleri
Kapalı bir bölge olduğu ve toplumun tutuculuğundan dolayı çevreden fazla etkilenmemişler, bu yüzden tarih öncesi dönemleri sırasıyla yaşan tek toplumdur
-Önceleri Nom (veya Nomos) denilen şehir devletleri vardır Sonraları merkezi krallık gerçekleşmiştir
-Değişik hanedanlar yönetime hâkimdir
-Firavunlar Tanrı – Kral özelliği gösterirler (Bu özelliklerinden dolayı hukuk sistemi gelişmemiştir)
-Çok tanrılı dinler görülür
-İlk vezirlik (kâtip) sistemi Mısırlılarda görülür
-Ahiret inancı kuvvetlidir Bu nedenle mumyacılık ve anıt-mezar (piramit) yapımı gelişmiştir
-Tıp, eczacılık, kimya, matematik, geometri, takvim, hiyeroglif (resim yazısı) gelişmiştir
-MÖ 1280’de Hititler ile yaptıkları ve (bilgi yelpazesi) Suriye’yi paylaştıkları “Kadeş Antlaşması” bilinen ilk dostluk ve ittifak, aynı zamanda ilk yazılı antlaşmadır
-Keops, Kefren önemli piramitlerdir

MISIR UYGARLIĞI, ÖZELLİKLERİ -Mısır Medeniyeti, Nil nehrinin çevresinde kurulmuştur
-Etrafının çöllerle çevrili olması, diğer medeniyetlerle daha az etkileşmesine neden olmuştur
-Mısırlılar öldükten sonra dirilmeye inanmışlar ve bu nedenle diğer yaşamlarında kullanabilmek için bazı eşyalarını mezarlarına koymuşlardır
-Mısır sanatı dini ağırlıklıdır
-Yeniden dirileceklerine inandıklarından cesetlerin bozulmamasına dikkat etmişler ve Mısırlılarda mumyacılık milli sanat haline gelmiştir
-Mumyacılık faaliyetleri insan vücudunun (bilgi yelpazesi) yakından tanınmasını ve Mısır’da tıp biliminin gelişmesini sağlamıştır
-Mısırlılar, resim yazısı denilen hiyeroglif yazısını kullanmışlardır
-Gök cisimlerini incelemek için rasathaneler kurmuşlar ve astronomide oldukça ilerlemişlerdir
-Bugün kullandığımız Miladi takvimin ilk düzenli şeklini Mısır medeniyeti oluşturmuştur
-Mısır ekonomisinin temelini tarım ürünlerinden sağlanan gelirler oluşturuyordu
-Mısır’da canlı bir ticaretin olduğu bilinmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com