Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağırlık, kütle

Kütle Ve Ağırlık

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kütle Ve Ağırlık

Ölçme ve Birim Sistemleri:
Kütle ve Ağırlık

Liselerde birim sistemlerine yer verilmiyor Genelde bir saatte işlenip geçiliyor Öğrenciler de birimler tam oturmuş değil Fizikteki çoğu kavramın birimlerini bilmiyorlar Sadece sayıyla ifade ediyorlar Birimlere daha fazla yer verilmelidir

Kuvvetler

Vektörlerin toplanmasında uç uca ekleme metodunda bileşke vektörün yönü yanlış çiziliyorLami teorisinde küçük açının karşısında büyük kuvvet bulunur, ifadesi karıştırılıyor Küçük açının karşısında küçük kuvvet bulunur diye düşünüyorlar

Moment ve Denge

Vektörel büyüklük olduğu karıştırılıyor Momentin yönünü bulmada zorlanıyorlar Momenti hesaplarken dik uzaklığı bulmada zorlanıyorlar Denge şartları tam uygulanamıyor Etki-tepki kuvvetlerinin yönleri karıştırılıyor

Ağırlık Merkezi:

Katı bir cismi hangi noktasından asarsak asalım ipin uzantısı ağırlık merkezinden geçer, ifadesi tam anlaşılmıyor Çıkarılan parçanın momentin (-) alınmasının nedeni açıklanmıyor

Kütle ve Ağırlık

Kütle ve ağırlık kavramları karıştırılıyor Birbiri yerine kullanılıyor

Kütle sabit, ağırlık değişkendir Kütle eşit kollu teraziyle, ağırlık dinamometre veya baskülle ölçülür

Her ikisi de ayırt edici özellik değildir

Eşit kollu terazinin uzayda çalışacağını düşünüyorlar

Ağırlık ve kütle merkezlerinin yerlerini karıştırıyorlar Ağırlık vektörünün yönünü karıştırıyorlar

Fizikteki ifade edilen skaler ve vektörel büyüklükler arasındaki farkı tam iyi bilmiyorlar

Fizikte ağırlık merkezi ile ilgili problem çözerken cisimden parça çıkarılırken çıkarılan parçanın ağırlık vektörünü soru çözerken yukarı yönlü alıyorlar Oysaki ağırlık vektörünün çözümü aşağıya yönlüdür

Kütle ve ağırlık merkezinin bulunamayacağını bilmiyorlar Şeker, suda eridiğinde kütlesinin kaybolduğunu düşünüyorlar

Aydaki yerçekimi dünyadakinden daha fazla olduğu yada ayda yerçekimi kuvveti olmadığı düşünüyorlar Aşağıya inildikçe yerçekimi kuvvetinin azalacağını düşünüyorlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com