Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çaydan, deneyi, eldesi, kafein, olur

Çaydan Kafein Eldesi Çaydan Kafein Eldesi Deneyi Çaydan Kafein Eldesi Nasıl Olur?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çaydan Kafein Eldesi Çaydan Kafein Eldesi Deneyi Çaydan Kafein Eldesi Nasıl Olur?

Çaydan Kafein Eldesi Çaydan Kafein Eldesi Deneyi Çaydan Kafein Eldesi Nasıl Olur? Deney Çaydan Kafein Eldesi: Bir purin türevi olan kafein çay yapraklarından özütlenebilir Bunun için 250 ml lik bir erlene 10 g çay, 100 ml su ve 5 g toz halindeki CaCO3 konulur Erlen sık sık çalkalanarak yavaş yavaş ısıtılır 30 dakika kaynatıldıktan sonra sıcak olarak süzülür Süzgeç kağıdının üstünde kalan madde iyici sıkılarak tüm maddenin süzülmesi sağlanır (Burada CaCO3 ün kullanılmasının sebebi tannik asidin Ca-tuzu halinde tutulup kafeinin sulu faza geçmesini sağlamaktır)

Süzüntü, oda sıcaklığına soğutulup bir ayırma hunisine alınır 10 ml lik kısımlar halinde CHCl3 ile 3 kez özütleme yapıldıktan sonra özütler birleştirilir Karışım CaCl2 ile kurutulup süzülür Beherdeki kloroform fazı bir çeker ocakta iyice buharlaştırıldıktan sonra elde edilen ürün 3-4 ml benzende su banyosunda ısıtılarak çözülür Çözelti 40 oC ye kadar soğutulup üzerine 10 ml petrol eteri veya benzeri bir çözücü ilave edilerek maddenin çökmesi sağlanır Elde katı madde yine aynı çözücü ile yıkanıp kurutulur Verim hesabı kullanılan çay miktarına göre yapılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com