Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgiler, eteri, hakkında, kullanılırpetrol, nedirpetrol, nerelerde, petrol

Petrol Eteri Nerelerde Kullanılır?Petrol Eteri Nedir?Petrol Eteri Hakkında Bilgiler..

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Petrol Eteri Nerelerde Kullanılır?Petrol Eteri Nedir?Petrol Eteri Hakkında Bilgiler..

Petrol Eteri Nerelerde Kullanılır?Petrol Eteri Nedir?Petrol Eteri Hakkında Bilgiler
Petrol Eteri Nerelerde Kullanılır?Petrol Eteri Nedir?Petrol Eteri Hakkında Bilgiler

Petrol Eteri
Eterle ilgisi yoktur ama nedense isminin sonuna eter kelimesi eklenmis bir cözücüdür Petrol Eteri (Tahminim; eterin eskiden, ucucu olan sivilar icin kullanilan bir ifade olmasindan ve petrolün ucucu kismidan elde ediliyor olmasindan dolayi bu ismi almis olmasi)

Petrolden elde edilen bir hidrakarbon karisimi olan petrol eterine, petrol ruhu, nafta gibi farkli isimler de verilmektedir

Renksiz bir sivi olan petrol eterin kokusu, benzine cok benzemektedir
Karisim oranlari üretimden üretime farkli olmaktadir ama yaklasik icerigi su sekildedir

73% - Pentan
11% - Isohekzan
6% - 3-Metil-Pentan
4% - 2,3-Dimetil-bütan
4% - Neohekzan
2% - Isopentan
2% - Siklopentan

Görüldügü gibi agirlikli olarak pentan icerdigi icin polarite bakimindan pentan ile karsilastirilabilecek seviyededir
Kaynama noktasi, karisim olmasindan dolayi, 50-70 °C arasinda degismektedir
Yogunlugu ise 060 - 075 g/mL arasindadir
20 °C'deki buhar basinci yaklasik 400 mmHg olup oldukca ucucu oldugu söylenebilir Ayrica cok kolay alev alabildigi icin kullanirken dikkatli olmak gerekir

Ben yine de pentani kullanmayi tercih ederim ki, uzaklastirmasi daha kolaydir Ama sicak yaz günlerinde, kolon kromatografisi yapiyorsaniz, pentan yerine petrol eteri kullanmanizi öneririm ki, kolonunuz catlamasin

petrol eter ,petrol eteri ,petrolün kaynama noktası, petrol eteri nedir, eteri nasıl temin ederim,petrol eteri diğer adı, petrol eter polaritesi, eter ile petroleteri arasıncaki fark ,petrol eteri ile dimetil eter arasındaki fark, eterin diger isimler, eterin yogunlugu, ipetrol eter, dimetil eterin kaynama noktası ,eterin kaynama noktası, petrol eterleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com