Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanda, elektrik, manyetik, oluşturulması, plazmanın

Plazmanın Elektrik Ve Manyetik Alanda Oluşturulması

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Plazmanın Elektrik Ve Manyetik Alanda Oluşturulması

Plazmanın Elektrik ve Manyetik Alanda Oluşturulması
Plazmanın Elektrik ve Manyetik Alanda Oluşturulması
Gazın iyonlaşma oranına göre iki tür plazma vardır:
1 Tam ya da yarı tam iyonlaşmış plazmalar
Döteryum ve trityum gibi hafif çekirdeklerin helyum çekirdekleri vermek üzere kaynaştıkları, termonükleer sıcaklıkta karşılaşılan bu tür plazmalarda sıcaklık bir kaç milyon derecedir Yıldızlar ve güneş bu plazmaya örnektir
2 Kısmî iyonlaşmış plazmalar
İyonlaşma oranı ancak %50’yi ara sıra aşan plazmalardır Sıcaklık 2000°C ile 10000°C arasındadır Kısmî iyonlaşmış plazmalar sanayide kullanılır Gazlar yalıtkan olmalarına rağmen plazma iletkendir Bu da sanayi için çok önemlidir

Sanayide kullanılan plazma şu şekilde elde edilir
– Elektrik yayı metodu: Elektrotları doğru akımla beslenen bir fener, bu elektrotlar arasında oluşturulan sürekli bir elektrik yayından basınç altında geçirilen bir gazı plazma hâline çevirir Elektrotlar üzerinde yüksek sıcaklık oluşacağından elektrotlar sürekli soğutulmalıdır
– Yüksek frekans plazması: Çok yüksek frekanslı elektrik akımı ile elde edilir Plazma oluşturulması istenen gaz, çok şiddetli gerilim kaynağı ile beslenen bir kangalın sarımları arasından geçirilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com