Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
maddelerin, nelerdir, özellikleri

Maddelerin Özellikleri Nelerdir

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maddelerin Özellikleri
Maddeler yapılarına göre bazı özellikler gösterirler
Mıknatıslık, suda batma yada yüzme özelliği maddelerin bu özelliklerindendir

MIKNATISA ÇEKİLME
Mıknatıs demir, kobalt, nikelden yapılan maddeleri kendine çeker
Bu tür maddelerden yapılan çivi, toplu iğne, ataç raptiye gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilirler Ağaç, cam, alüminyum, kauçuk gibi maddeler mıknatıs tarafından çekilmezler
Mıknatıs demir dürü maddeleri çeker

SUYU ÇEKME-ÇEKMEME ÖZELİĞİ
Bazı maddelerin su gibi sıvı maddeleri emme özelliği vardır
Bu durum maddelerin gözenekli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır Sünger, el bezi, kağıt peçete yada kağıt havlu gibi cisimler suyu emerken, plastik mermer, seramik, cam, tahta, metal cisimler suyu emmezler Elbezi suyu çeker

SUDA BATMA-YÜZME ÖZELLİĞİ
Maddelerin bazıları suda batmaz ve su üzerinde yüzerler Şişe mantarı, plastik köpük, kağıt, tahta gibi maddeler suda batmazlar
Metal para, silgi, taş, seramik ve cam parçaları suda batarlar
Şişe mantarı suda yüzerken metal para batar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com