Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ampuller, etkisi, güçampul, işık, yanar

İşık Etkisi Ampuller Ve Güç-Ampul Nasıl Yanar?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İşık Etkisi Ampuller Ve Güç-Ampul Nasıl Yanar?

Işık Etkisi Ampuller Ve Güç-Ampul Nasıl Yanar?
Işık Etkisi Ampuller Ve Güç-Ampul Nasıl Yanar?

Evlerimizde aydınlatmada kullandığımız ampulün yanması için anahtarı kapatmamız gerekirdsfdsfsdfsdfsdfdsfds Anahtar kapalı olunca devre tamamlanır Elektronların hareketi sonunda ampul ışık verir Her maddenin iletkenleri birbirinden farklıdır Elektronların hareketleri sırasında iletkenin atomları elektronlara karşı direnç gösterirdsfdsfsdfsdfsdfdsfds Bu dirençten dolayı iletken tel ısınır Isınan tel, akkor haline gelerek ışık saçmaya başlar Ampullerin yapılışında elektriğin ısı etkisinden yararlanma esası göz önüne alınmıştır

Deney: Elektrik devresine bağlı bir ampulün ışık vermesi
Amaç: Ampulün nasıl ışık verdiğini vermek
Araç ve Gereçler:
- Duylar ve ampuller (22 volt – 3 adet)
- Anahtarlar
- Pil (2 x 1,5 V)
- Bağlantı Kabloları

Ampul Nasıl Yanar?
Anahtar kapalı olunca devre tamamlanır İletkenden geçen elektronlar ampulün içindeki erime noktası ve direnci çok büyük olan tungstenden yapılmış ince iletkenden geçerken tel çok çabuk ısınarak akkor hale gelerek çevreye ışık saçar Ampul, içindeki tel çok yüksek sıcaklığa ulaştığında oksijenle reaksiyona girmemesi ve daha dayanıklı olması için oksijensiz veya yanmayan gazlarla doldurulur Örneğin; argon gazı gibi
Deneyin Yapılışı ve Sonucu:
Şekildeki düzenek kurulur
1 ve 2 ampuller birbirlerine seri , 3 ampule paralel bağlıdırlar
A anahtarı kapalıyken, b anahtarı açıkken 1 ve 2 ampuller yanar
B anahtarı kaplıyken, a anahtarı açıkken 3 ampul yanar
Her iki anahtarda kaplıyken, bütün ampuller yanar; fakat 3 ampul daha parlak yanar
Bunun nedeni 1 ve 2’nin birbirine seri bağlı olmasıdır 1 ve 2 birbirine paralel bağlı olsalardı, bütün ampuller eşit parlaklıkta yanarlardıdsfdsfsdfsdfsdfdsfds

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com