Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asitler, bazlar, ile, ilgili, tablo, tablosu

Asitler Ve Bazlar Tablosu - Asitler Ve Bazlar İle İlgili Tablo

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Asitler Ve Bazlar Tablosu
Günlük Hayatta Kullandığımız Asit Ve Bazları
Asit ve Bazların Tanımı

Asitlerin özellikleri
Sulu çözeltileri elektirik akımını iletir
PH cetvelinde 0 - 7 arasındadır
Mavi turnusol kağıdının rengini kırmızıya çevirirler
Metallerle tepkimeye girerek tuz+H2 çıkartırlar
Suda çözündükleri zamanki iyonlaşma miktarlarına göre:
Kuvvetli (tamamen iyonlaşan)asitler (örn:HCl)
Zayıf (tamamen iyonlaşamayan) asitler (örn:CH3COOH) olmak üzere ikiye ayrılırlar

asit hastalıgı nitro karbon denilen meddeden oluşur
Elektrolitler grubunun bir üyesidir
Tatları ekşidir
Baz
Baz, suda iyonlaştıklarında ortama OH- (hidroksit) iyonu ve elektron çifti verebilen maddelere verilen isimdir

Genel özellikleri
Sulu çözeltilerinde OH-iyonu verirler
Tatları acıdır
Sudaki çözeltileri elektriği iletir
PH cetvelinde 7 ile 14 arasındadır
Turnusol kağıdını kırmızı renkten mavi renge çevirirler
Amfoter metallerle H2 gazı açığa çıkarırlar
Ele kayganlık hissi verir
Suda iyonlaşabilirler
Asit ile tepkimeye girdiğinde(eşit hacim ve molde) tuz ve su oluşur
Sulu çözeltileri elektriği iletir

Tuzların Özellikleri:

Asit ve bazlarda olduğu gibi tuzlar da çözeltilerinde iyonlaşarak elektrik akımını iletirler

Tuzların iyonlaşması sonucu hidrojen (H+) ya da hidroksit (OH-) ortaya çıkmaz

H+ ve OH- iyonları asit-baz tepkimesinde suya dönüşmüştür

Tuzlu su iletken iken saf su iletken değildir

Asit-baz dengesizlikleri, kendileri bir patoloji olmaktan çok altta yatan ciddi patolojilerin göstergesidirler Arteryel kan gazı analizleri respiratuar ya da metabolik hastalığı bulunan hastaların tanısının konulmasında ve hastalığın tedavisinin izlenmesinde yarar sağlamaktadırlar Bununla birlikte kan gazı analizinin sonuçlarının hastanın klinik durumu ile birlikte değerlendirilmesi zorunludur Yine de sadece ekstrasellüler sıvıyı ölçebildiğimiz, intrasellüler sıvıdaki pH ve gaz basınçlarını bilemediğimiz için sınırlı bilgi verebilen bir izlem tipi olmaktadır

Pek çok durumda kan gazı sonuçlarının yorumlanması klinisyene güç gelebilir Kan gazlarının temel özelliklerinin bilinmesi ve yorumlamanın adım adım yapılması durumunda bu güçlük ortadan kalkacaktır

Fiziksel özellikler

pH, H+ iyon konsantrasyonunun negatif logaritmasıdır pH= 70 iken H+ iyon konsantrasyonu 10-7 veya 1/107’dir Bu pH değeri, H+ ve OH- konsantrasyonları birbirine eşit olduğundan nötral pH’dır:

H2O <=> H+ + OH-

pH= 100 olduğunda, H+ konsantrasyonu 10-1 veya 1/10’dur Bu asit, çok güçlü bir asittir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com