Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
etkisi, isının, madde, üzerindeki

İsının Madde Üzerindeki Etkisi

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsının Madde Üzerindeki Etkisi

Isının Madde Üzerindeki Etkisi

Isı
Isı ve Sıcaklık

Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız Isı insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir

Güneş ışığına bırakılan bir buz parçası yada katı margarin yağı ısı alarak erir Yanmakta olan ateşin üzerine bırakılan et parçası ısı alarak pişer Ocakta ısıtılan suyun sıcaklığı artar ve kaynamaya başlar Isıtma yerine soğutma yapılırsa tersi olaylar olur

Isı verilen maddelerin şekillerinde de değişiklikler olur Yazın asfaltlarda kabarma, elektrik kablolarında sarkma, kışın ise büzülmeler olurAyrıca ısıtılan bazı maddelerden gazlar çıkarak değişik maddelere dönüşürler

Bu olaylar, ısının madde üzerinde fiziksel ve kimyasal etkileri olduğunu gösterir Isıtılan maddelerin, sıcaklığın değişimi, hal değişini, genleşme gibi olaylar fiziksel değişime örnek olarak verilebilir

ISI VE SICAKLIK

Günlü hayatta bilindiği gibi, ısıtılan maddenin sıcaklığı artar, soğutulan maddelerin ise sıcaklığı azalır Yani ısı ve sıcaklık birbiriyle ilgili fakat aynı şey değildirBu iki kavram birbirine karıştırılmamalıdır

Hava ısısı 30 C tır Cümlesi yanlış kullanılan bir cümledir Doğrusu, “Havanın sıcaklığı 30 C tır” cümlesidir Isı ile sıcaklık aynı nicelik değildir Fakat sıcaklığın değişmesi için ısı alış verişinin olması gerekir

Maddelerin her üç halinde de moleküller hareket ve titreşim halindedir Dolayısıyla moleküllerin bir hızı yani kinetik enerjisi vardır Sıcaklık madde moleküllerinin ortalama hızları ile orantılı fiziksel bir büyüklüktür

Isı ise, moleküllerin kinetik enerjilerinin toplamı ile ilgili bir enerji çeşididir veya maddeye verilen yada maddeden alınan enerji çeşidine ısı enerjisi denir

Sıcaklık birimi derece, ısı birimi ise kalori yada joule dir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com