Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, çeşitleri, denir, hakkında, moment, neye

Moment Nedir? Moment Hakkında Bilgi Moment Neye Denir? Moment Çeşitleri Moment

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Moment Nedir? Moment Hakkında Bilgi Moment Neye Denir? Moment Çeşitleri Moment Kuvvetin döndürme etkisine moment denir Yandaki şekil 1 de, F kuvvetinin O noktasına göre momenti M= Fd bağıntısıyla bulunur Moment vektörel bir niceliktir, dönmenin yönüne göre + veya - işaretli olabilir şekil 2 deki F kuvvetinin O noktasına göre momenti M= Fdsin0 eşitliğinden bulunur Kuvvet O noktasına göre + yönde döndüreceğinden, momentin işareti + olacaktır

Eğer bir cisme birden fazla kuvvet uygulanırsa bu kuvvetlerin bileşke momenti hesaplanabilir Bunun için kuvvetlerin moment alınacak noktaya göre momentleri işaretleri ile bulunarak toplamı alınır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com