Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlı, çeşitli, çözeltiler, çözücü, çözünenin, fiziksel, hakkında, olarak, yapısına

Çözücü Ve Çözünenin Fiziksel Yapısına Bağlı Olarak Çeşitli Çözeltiler Hakkında...

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çözücü Ve Çözünenin Fiziksel Yapısına Bağlı Olarak Çeşitli Çözeltiler Hakkında...

Çözücü ve çözünenin fiziksel yapısına bağlı olarak çeşitli çözeltiler Hakkında
Çözücü ve çözünenin fiziksel yapısına bağlı olarak çeşitli çözeltiler Hakkında

Çözelti Çeşitleri

Çözücü ve çözünenin fiziksel yapısına bağlı olarak çeşitli çözeltiler vardır Bunlar;

A) Sıvı – Katı Çözeltileri
B) Sıvı – Sıvı Çözeltileri
C) Sıvı – Gaz Çözeltileri
D) Katı – Katı Çözeltileri
E) Katı – Gaz Çözeltileri
F) Gaz – Gaz Çözeltileri

Olarak sıralanabilir Konumuz gereği çözücünün sıvı olduğu çözeltiler ele alınacaktır

A Sıvı – Katı Çözeltileri

Bu tür çözeltilerde çözücü su, çözünen iyon yapılı katıdır Su iyi bir çözücüdür Fakat, su dışında da çözücüler vardır Su, her maddeyi çözemez Bunun nedeni kimyasal bağ yapılarının benzerliğinin olup olmaması etkiler Çözünen katıların da sudaki çözünürlüğü sınırlıdır Dolayısıyla, bu tür çözeltiler doymuş, doymamış ve aşırı doymuş çözeltiler olarak sınıflandırılabilir

B Sıvı – Sıvı Çözeltileri

Bazı sıvıların da su içerisindeki çözünürlüğü sınırlıdır Dolayısıyla da bu tür çözeltilerde doymuşluktan söz edilir Ancak, etil alkolün su içerisinde çözünürlüğü sınırsızdır Bazı sıvılar ise su içerisinde ya hiç çözünmezler ya da çok az çözünürler Örneğin, CCl4 su içerisinde çözünmez ve iki farklı faz oluşturur

C Sıvı – Gaz Çözeltileri

Gazların sıvı içerisindeki çözünürlükleri çok farklıdır Azot, oksijen, hidrojen suda çok az çözünürken, klor, dihidrojensülfür az çözünür, amonyak ve hidrojen klorür ise çok çözünür Bütün gazların sudaki çözünürlüğü ekzotermiktir Dolayısıyla, gazların çözünürlüğü basınç, sıcaklık gibi faktörlere bağlıdır

Sulu Çözeltiler

Çözücüsü su olan sıvı çözeltilere sulu çözeltiler denir Suyun moleküler yapısı onun bir çok madde için çok iyi bir çözücü olmasına neden olur Özellikle polar yapılı olan su iyon yapılı maddelerin çözünmesine etki eder Çözündüğünde iyon verebilen maddeler suda kolay çözünür Bu tür maddelerin çözünmesinde etki eden en önemli faktör, elektrostatik çekim kuvvetidir Bununla birlikte bazı molekül yapılı maddeler de suda çözünür Bunun asıl nedeni suyun yapısında bulunan Hidrojen bağının varlığıdır

Suda çözünmeyen veya az çözünen maddeler ya apolar yapılıdır ya da önemli ölçüde iyonlarına ayrılmıyordur Maddelerin suda çözünme şekilleri oluşan çözeltinin elektriksel iletkenliğini belirler Buna göre; çözeltiler elektrolit veya elektrolit olmayan çözeltiler olarak söylenir

Elektrolit Çözelti; elektrik akımının iletilmesine yardım eden iyonları bulunduran çözeltilerdir Bu tür çözeltiler elektrik devresinde bağlandığında akımın iletilmesine yardım eder

Elektrolit olmayan çözeltiler ise, elektrik akımının iletilmesine yardımcı olacak iyonları içermezler ve akımın iletilmesine yardım edemezler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com