Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
inşirah, suresinin, tefsiri

İnşirah Suresinin Tefsiri

Eski 09-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

inşirah suresi tefsiri
elemneşrahleke inşirah suresinin tefsiri

İnşirah suresi 8 ayettir ve Mekkede nazil olmuştur

inşirah suresi tefsiri mustafa islamoğlu

Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

1- Ey Muhammed, biz senin göğsünü açmadık mı

Bu âyet-i kerime iki şekilde izah edilmiştir: Birinci izah şekli şöyledir: "Ey Muhammed biz senin kalbini hidayete, Allaha imana ve hakkı öğrenmeye açmadık mı " Diğer bir izah şekli ise şöyledir: "Ey Muhammed, biz senin göğsünü yararak kalbini yıkamadık mı "

Malik b Sa´saa diyor ki: "Resulullah şöyle buyurdu:

"Ben Kabe´de uyku ile uyanıklık arasımla bir halde iken birinin şöyle dediğini duydum: "O, üç kişinin arasında biridir "Bana altından bir leğen getirildi Onda zemzem suyu vardı Birisi göğsümü, karnımın alt tarafına katlar yardı Kalbim dışarı çıkarıldı Zemzem suyu ile yıkandı sonra yerine kondu Sonra ona iman ve hikmet dolduruldu"[2]

2-3- Ağırlığı ile belini gıcırdatan yükünü atmadık mı

Ayet-i kerimede zikredilen "Yük"ten maksat, Mücahid, Katade ve İbn-i Zeyd´e göre "Günahlar"dır Allah teala Resulünün; peygamberlik vermeden Önceki günahlarını affederek yükünü kaldırmıştır Dehhak´a göre ise bu yükten maksat şirktir Allah teala Resululiam şirkten kurtararak onun yükünü kaldırmıştır[3]

4- Senin ismini yüceltmedik mi

Mücahid diyor ki: "Allah teala buyurdu ki: "Ben nerede anılırsam sen de benimle birlikte anılırsın Bu da: "Lailahe İllallah Muhammedürresulullah" demekle olur

Katade diyor ki: "Allah, Resulullahın zikrini dünyada da âhirette de yüceltti Hiçbir hutbe okuyan, şehadet getire ve namaz kılan yoktur ki: "Eşhedü en Lailahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammederresulullah" diye seslenmiş olmasın"

Ebu Saiti el-Hudri Resulullahın şöyle buyurduğunu rivayete diyor: "Ceb: rail bana geldi ve "Senin de benim de rabbimiz olun Allah buyurdu ki "Ben senin ismini nasıl yüceltim " Resulullah: "Allah daha iyi bilir" dedi Cebrail de dedi ki: "Allah teala: "Ben anıldığım zaman o da benimle beraber anılır" buyurdu[4]

5- Mutlaka bir güçlükle beraber bir kolaylık vardır

6- Evet, her güçlükle beraber elbette bir kolaylık vardır

Ey Muhammed, şüphesiz ki, senin içinde bulunduğun, müşriklere karşı cihad etme zorluğu ile birlikte mutlaka zafer elde etme kolaylığı ve rahata kavuşma kolaylığı da vardır Evet, mutlaka güçlükle beraber bir kolaylık vardır

Hasan-ı Basri ile Kataüe diyorlar ki: "Bir gün Resulullah sevinçli ve gülümser bir halde çıkıp geldi Sahabelere şöyle buyurdu: "Elbette ki bir zorluk iki kolaylığa galip gelemeyecektir Elbette ki bir zorluk iki kolaylığa galip gelemeyecektir Zira: "Mutlaka her güçlükle beraber bir kolaylık vardır Evet her güçlükle beraber bir kolaylık vardır" buyurulmaktadır

Âyet-i kerimelerde "Zorluk" manasına gelen ve "Kolaylık" manasına gelen kelimelri ikişer defa zikredilmişlerdir Fakat bunlardan kelimesi eliflamh olarak zikredildiği için belirlidir Bu itibarla her iki kelimesi de aynı şeydir kelimesi ise nekre olarak zikredildiği için ayn şeylerdir Bu sebeple âyetlerin ifadesinde tek bir zorluğa karşılık iki kolaylığın bulunduğu zikredilmişir

Abdullah b Mes´ud diyor ki: "Zorluk bir deliğe girecek olsa kolaylık peşinden gelir, oraya girer Zira Allah teala: "Mutlaka her güçlükle beraber bir kolaylık vardır Evet fier güçlükle beraber bir kolmaylık vardır" buyurmaktadır[5]

7- O halde (bir İşi) bitirdin mi daha yorucu olana koş

Abdullah b Abbas, Mücahid, Dehhak ve Katade bu âyeti şöyle izah etmişlerdir: "Sen namazını bitirdin mi dua etmeye giriş Ondan ihtiyacını iste"

Hasan-ı Basri ve İbn-i Zeyd ise bu âyeti şöyle izah etmişlerdir: "Sen, dünya İşlerini bitirince rabbine ibadete giriş ve namaz kıl"

Taberi âyet-i kerimenin, genel manada anlaşılmasının daha uygun olacağını söylemiş ve âyetin manasını: "Sen, seni meşgul eden dünyevi ve uhrevi işlerini bitirdikten sonra rabbine ibadete ve seni ona yaklaştıracak işleri yapmaya ve ondan ihtiyaçlarını dilemeye giriş" şeklinde izah etmiştir[6]

8- Ancak rabbinden iste

Ey´Muhammed sen isteyeceğin şeyi ancak rabbinden iste Kavminin müşrikleri gibi Allanın dışında bir kısım putlardan isteme Niyetin ve arzuların Allaha olsun[7]

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com