Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
zikrediyor, şey

Her Şey O'nu Zikrediyor

Eski 09-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Her Şey O'nu Zikrediyor

HER ŞEY O'NU ZİKREDİYOR

Her şey o'nu zikrediyor

Bir şeyh Efendi, müridlerini imtihan kastıyla onlara "Çiçek getirin" diye emretti Müridlerin hepsi dağıldılar ve bir müddet sonra ellerinde birer çiçekle şeyhlerinin huzuruna çıktılar

Fakat onlardan bir tanesi elinde sapı kırık bir çiçekle geldi Bu mürid şeyhin en çok sevdiği, diğer müridlerin ise, çok kıskandıkları biriydi Bu durumu gören diğer müridler "Şuna bak! Şeyhimize sapı kırık bir çiçeği lâyık görmüş" diyerek onu kınadılar Şeyh Efendi, müridlerinden çiçekleri kabul ederken sıra o müridine gelince, "Niçin sapı kırık çiçek getirdin evladım?" diye sordu O mürid, "Efendi Hazretleri, hangi çiçeğe vardıysam ALLAH'ı zikrederken buldum, yalnızca bu zikretmiyordu; onun için bunu getirdim" diye cevap verdi
Çiçek dalında olduğu müddetçe ALLAH'ı zikrediyor

Evimizdeki kapılar, pencereler, tavanlar, lambalar, halılara varıncaya kadar hepsi ALLAH'ı tesbih etmektedir "Peki, biz bu zikirleri niçin duymuyoruz?" dersen, tüm bunlar kendi lisanı hâliyle Mevlâ'yı zikrederler Nitekim âyeti kerimenin sonunda "siz onların tesbihini anlamazsınız" buyrulmuştur
Ekâbirden bazı zatlar, "Eğer insanlar evlerinde bulunan eşyaların tesbihlerini duysalardı, kendilerinden geçerlerdi" demişlerdir

Bir başka âyeti kerimede ise Rabbimiz, "Siz beni zikredin, ben de sizi zikredeyim"(4) buyurmuştur Tabi-î bizim ALLAH'ı zikretmemiz ile, ALLAH'ın bizi zikretmesi, aynı değildir

Bunun pek çok mânaları vardır Bunlardan birkaçını zikredecek olursak:
"İtaat etmek sûretiyle beni zikredin ki, ben de yardımımla sizi zikredeyim"

"Dua etmekle beni zikredin ki, ben de icabet ve ihsanla, (istediğinizi vermekle) sizi zikredeyim""İstiğfarla beni zikredin ki, ben de mağfiretle (af ederek) sizi zikredeyim"

Bu âyeti kerimede geçen "Siz beni anın, ben de sizi anayım" ifadesi aslında "Siz beni sevin, ben de sizi seveyim" demektir Yani Mevlâ'yı ne kadar çok zikredersek, O'na olan sevgimiz de o kadar çok demektir Zira Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, "Kim bir şeyi severse, onu çok anar" buyurmuştur(5)

Bir başka ifadeyle Allahu Teâlâ'nın bir kulunu sevdiğinin alâmeti, o kulun ALLAH'ın zikriyle meşgul olmasıdır

Zikirde önce kul, sonra Mevlâ; muhabbette ise, önce Mevlâ, sonra kul gelir Yani kul önce Mevlâ'sını zikredecek ki, Mevlâ da onun kalbine muhabbetini koysun; böylece o da Rabbisini sevebilsin

Çünkü muhabbet, ALLAH vergisidir, onu kalbine koyacak olan ALLAH'tır İşte bu da senin zikrine bağlanmıştır

Yani Mevlâ'yı ne kadar zikreder ve anarsan, o kadar O'na yakın ve sevgili olursun O hâlde zikir, ALLAH'ı sevmenin yolu, sevdiğini yâd etmenin usûlüdür

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com