Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevabı, düşündüren, rabianın

Hz. Rabianın Düşündüren Cevabı

Eski 09-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hz. Rabianın Düşündüren Cevabı

Birgün Hasan Basri Hazretleri,çok hayati bir konuda konuşmak üzere Hz Rabia'nın yanına geldiğinde,Hz Rabia ona Şöyle demişti:
Hz Rabianın Düşündüren Cevabı
'Ey Hasan,kadının aklıyla nefsani arzuları arasındaki orantı nedir?Şayet erkeğin aklı ve nefsani arzularıyla kıyas edilecek olursa,netice hakkında fikriniz ve görüşünüz nasıldır'

Hasan Basri Hazretleri Şu cevabı verdi:

'Kadının aklı nefsani arzularının yanında onda bir kadardırKadının heva ve nefislerine meyli akli melekelerinden dokuz misli daha baskındırErkeklere gelince,erkeklerin aklı dokuz fakat nefsani arzuları akıllarına kıyasla birdir'

Bu cevap karşısında Hazreti Rabianın cevabıysa çok düşündürücüdür:

'Ben bir iple dokuz köpeği bağlamaya güç getirirken,siz erkeklerin dokuz iple bir köpeği koruyamayışınıza doğrusu hayret ediyorum'

Nitekim Hasan Basri Hazretleri aldığı bu cevap üzerine akıl gözyaşlarını tutamamış,hıçkıra hıçkıra ağlamış ve 'bu öğüt bana yeter' diyerek oradan ayrılıp gitmişti

alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com