Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antlaşması, aynalıkavak

Aynalıkavak Antlaşması

Eski 05-07-2009   #1
Şengül Şirin

Aynalıkavak Antlaşması

Aynalıkavak Antlaşması hakkında bilgi

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 21 Mart 1779 yılında imzalanan antlaşma 21 Temmuz 1774'de imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Rusya, Kırım'ın bağımsızlığını kabul etmişti Avrupa ülkelerinin Kuzey Amerika'daki savaşlarla ilgilenmesi, II Katerina'ya Kırım'ı işgal etme fırsatı vermiş, bunun üzerine Kırım Han'ı IV Devlet Giray Osmanlılara sığındı Yerine Rus yanlısı Şahin Giray'ın geçmesiyle Tatarlar ayaklandı Ayaklanmayı detekleyen Osmanlılar,Selim Giray ve tar

Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 21 Mart 1779 yılında imzalanan antlaşma

21 Temmuz 1774'de imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Rusya, Kırım'ın bağımsızlığını kabul etmişti

Avrupanın erinin Kuzey Amerika'daki savaşlarla ilgilenmesi, II Katerina'ya Kırım'ı işgal etme fırsatı vermiş, bunun üzerine Kırım Han'ı IV Devlet Giray Osmanlılara sığındı Yerine Rus yanlısı Şahin Giray'ın geçmesiyle Tatarlar ayaklandı Ayaklanmayı detekleyen Osmanlılar,Selim Giray ve taraftarlarını Kırım'a gönderdilerRusların ayaklanmayı bastırması üzerine Osmanlılar Rusya'nın Kırım'dan çekilmesini istemiş, böylece İngiltere ve Fransa'nın arabuluculuğu ile Osmanlı ve Rus delegelerinin biraraya gelmesiyle İstanbul'daki Aynalıkavak Kasrı'nda yeni bir antlaşma imzalandı Bu antlaşmaya göre ; Osmanlı Devleti, Şahin Giray'ın hanlığını tanıyacak fakat sonraki hanların seçimi için padişahın halife olarak onayı alınacaktı Akdeniz ve Karadeniz'de Fransızlarla İngilizlere tanınan ticari haklar Rusya'ya da tanınacak, Kırım'daki Rus kuvvetleri geri çekilecekti

Bu antlaşma ile Kırım'ın bağımsızlığı yeniden onaylanmış oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com