Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ipek, ongun

İpek Ongun

Eski 09-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İpek Ongun

1- Bir genç kızın gizli defteri
Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayın

Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız? Yaşamımızın her döneminde ama özellikle ilk gençlik çağında sorunlarımızı mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen paylaşan birilerine gereksinim duyarız Ve -bu biri- evet bildiğiniz anı defterimizdir On beş yaşındaki Serra tüm duygularını düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor Annesiyle babası neden garip davranıyorlar? Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacaklar? Tüm bu sorunların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız

2- Arkadaşlar Arasında

Eğer sevinçlerimizi içimizde hasret olmadan paylaşabiliyorsak dertlerimizi gizlice sevinmeden bölüşebiliyorsak kötü kişi olmayı göze alarak birbirimize doğruyu söyleyebiliyorsak böylece birbirimizi yanlışlardan koruyabiliyorsak samimiyetle saygının ince çizgisini çizebiliyorsak birbirimizi yargılamadan olduğumuz gibi kabullenebiliyorsak dünyalara bedel bir dostluğa sahibiz demektir Aldığımız kadar verdiğimiz böylesi bir dostluk çocukluktan ölüme dek insanoğlunun edinebileceği en büyük zenginlik kişinin kendine verebileceği en büyük armağandır!

3- Kendi Ayakları Üstünde

Lise yılları sona ermekte
Gelecekle ilgili doğru kararlar almak gerek
Hangi meslek? Hangi üniversite?
Kendi ayaklarının üstünde durabilmek için sorular sormak
düşünmek gerek
Serra ile arkadaşları bu zor dönemi yine kah gülerek kah hüzünlenerek ama hep birbirlerine omuz vererek sürdürüyorlar
Ya ilk gençlik Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayınları?
Onlar ne olacak?

4- Adım Adım Hayata

Üniversiteye giriş
O ilk yılın heyecanı
Arkadaşla paylaşılan kendine ait bir ev
Küçük özgürlükler
Serra bu yeni ortamda kimlerle arkadaş olacak?
Acaba onu neler bekliyor?
Ya Linklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayın?

5- İşte Hayat

Üniversitenin son yılında Serra ve arkadaşları günümüzün zor koşullarıyla baş etmeye çalışırken onlara yine Doğanay Hoca sohbetleri yardımcı oluyor
Soru soran kişinin düşünen insan; düşünen kişininse gerçek anlamda özgür insan olduğunu; hayatını ve kişiliğini sorgulayarak amacını ve kendine özgü yaşam çizgisini oluşturup bir içgüç geliştirerek yaşamını anlamlı kılmanın önemini; gelir geçer değerlerdense evrensel değerlere sımsıkı sarılmanın tek çıkış yolu olduğunu tartışıyorlar Ve bütün bunların yanı sıra yaşamla ilgili çok önemli bir ayrıntının farkına varıyorlar
Hayatla ilgili bilgiler tersinden öğreniliyor
Okulda önce çalışıp öğrenip sonra sınanıyor insan
Hayattaysa önce sınanıp sonra buradan bir şeyler öğreniyor
Eğlenceli olaylarla duygusal ilişkilerin güzellikleri ve sorunları arasında saklanmış bu hayat derslerini İpek Ongun'un diğer kitaplarında olduğu gibi bir solukta okuyacaksınız

6- Şimdi Düğün Zamanı

Bu aslında bir veda mektubu
Serra'ya veda etme zamanı geldi
İnanın ben de sizler kadar hüzünlüyüm
Dile kolay tam on üç yıldır Serra'yla birlikte yaşadık
sorunları aştık ağladık güldük
Ama bu süre de iyi işler de yaptık
Ve bunları sizlerle el ele başardık
Siz beni yönlendirdiniz ben yazdım
Ve bu kitaplar yazılırken sadece siz değil ben de çok şey öğrendim
Her yazarın bir çıkış noktası vardır
Benim ki 'gence hizmet!'
Bu her şeyin önünde geliyor benim için
Her şeyin bir zamanı var deriz ya hep
Şimdi düğün zamanı!

7- Hayat Devam Ediyor

Hayatta ne çok yollar yürüyoruz
Okul yolları Çocukluk yolları İlk gençliğin sancılı yolları Üniversite yolları Romantizmin acı tatlı yolları Çalışma yolları
Dönüp baktığımda bir prizma görüyorum sanki Serra'nın ne çok yüzü var
Çocuk Serra Okullu Serra Üniversiteli Serra Aşık Serra
BLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına bLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına yollar bLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına bLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına hayatlar bLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına bLinklerimizi üyelerimiz görebilir Uslanmam üyeliği için tıklayına kimlikler düşünceler duruşlar
Şimdiyse evlilik yolunda
Hayat devam ediyor!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com