Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devleti, kutluk

Kutluk Devleti

Eski 05-06-2009   #1
Şengül Şirin

Kutluk Devleti

İkinci Göktürk İmparatorluğunun diğer adı 552’de kurulan Birinci Göktürk İmparatorluğu 630 yılında Çin hâkimiyetine girmişti Göktürk liderlerinden Kutluğ yeniden istiklâl kazanmak için 680 yılında Türkleri teşkilâtlandırdı Çinlilerle savaşarak bağımsızlığını îlân etti Ötüken’i başkent yapmaya muvaffak oldu Kutluğ, İlteriş ünvânı ile kağan îlân edildi

İkinci Göktürk İmparatorluğunun diğer adı 552’de kurulan Birinci Göktürk İmparatorluğu 630 yılında Çin hakimiyetine girmişti Göktürk liderlerinden Kutluğ yeniden istiklâl kazanmak için 680 yılında Türkleri teşkilâtlandırdı Çinlilerle savaşarak bağımsızlığını îlân etti Ötüken’i başkent yapmaya muvaffak oldu Kutluğ, İlteriş ünvânı ile kağan îlân edildi Bilge Tonyukuk da vezîri oldu Çinlilere karşı ardı, arkası gelmeyen baskınlar düzenlediler

İlteriş Kağan 692’de ölünce yerine kardeşi Kapagan Kağan geçti 716 yılında ölen Kapagan Kağan’ın yerine oğlu İnal Bögü geçti İnal’ın başarısız olması üzerine İlteriş Kağan’ın oğlu Bilge, kağan oldu Bilge’nin 734’te ölümünden sonra, Türk Bilge ve Tengri Han kağanlığa getirildilerse de gerekli otoriteyi temin edemediler Kağanlık mücâdelesi başgösterdi Türk boyları merkezden ayrılarak bağımsızlıklarını îlân ettiler 745’te devlet dağıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com