Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, elazığ, külükoğlu

Külükoğlu Efsanesi (Elazığ)

Eski 05-04-2009   #1
siLveRghoSt

Elzaığ'ın Karakoçan ilçesinin Pilavtepe Köyü'nde, Külükoğlu diye bilinen kişiyle ilgili bir efsânedir Günün birinde köyde bir toplantı yapılır Külükoğlu'nun toplantıda olmadığını gören köylüler, kendisini çağırmak maksadıyla evine iki kişi gönderirlerKülükoğlu'nu evinde bulamayan haberciler, onun dağdaki davar barınağına giderler Daha içeri girmeden, HU çeken sesler duyarlar Pencereden baktıklarında giysileri aynı, yüzleri aynı, başörtüleri aynı otuz-kırk kişi görürler İçlerinden hangisinin Külükoğlu olduğunu anlamazlar Ses çıkarmadan köye geri dönerler Olayı köydekilere anlatırlar Köylüler, inanmak için dört kişi daha gönderirler Onlar da gidip durumu aynı şekilde görüp dönerler Sabahleyin durumu Külükoğlu'ndan sorup öğrenmek isterler Külükoğlu köye gelmeden oğlu Kel Mahmut, babasına kahvaltı hazırlar ve yola koyulur

Dağdaki barınağa yaklaştığında, karda babasının sopası ile meşe ağaçlarına vurduğunu, vurdukça meşelerin göverip ve peşinden davarın bu meşeleri yediğini görür Babası, geriye dönüp baktığında oğlunu görür Der ki: "Oğlum! Sen, beni bilmeyerek mahcup ettin Allah'tan dileğim üç günde öleyim Sen de üç ay zarfında bilmediğin yere gidesin Senede bir gelip türbemi ziyaret edesin" Deniliyor ki, Külükoğlu üç gün sonra ölür ve oğlu da üç ay sonra Kiğı'nın Elmalı Köyü'ne gider Halen Külükân (Pilavtepe) da Külükoğlu'nun akrabaları vardırKülükoğlu'nun türbesi Karakoçan'dan Çan'a giden yolun kenarındadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com