Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, illuankas

İlluankas Efsanesi

Eski 05-04-2009   #1
siLveRghoSt

İlluankas Efsanesi

İlluankas Efsanesi

Illuankas adındaki büyük yılan ile fırtına tanrısı arasında Kiskilussa şehrinde korkunç mücadeleler olmuş, sonunda fırtına tanrısı kaybetmiştir

Inuras sevilen, sayılan bir tanrıça idi Gökte altı kir atin çektiği arabasıyla gezerdi

Birgün Inuras; Hattusaş şehrine geldi Oradan Zigoratta şehrine geçti Orada Hupasiyas(Hupanisa) adında bir genç gördü, onunla aralarında dostluk başladı

Inuras Illuankas'ı öldürerek fırtına tanrısının intikamını almak istedi Gence bu arzusunu anlattı, ondan yardim istedi genç de Inuras kendisin sevdiği takdirde ona yardim edeceğini söyledi Nihayet iki taraf karşılıklı teklifleri kabul ettiler

Hupasiyas'ın tertibi ile tanrı Inuras(Inar) bir ziyafet hazırladı Illuankas'ı bu ziyafete çağırdılar Buna sevinen Illuankas çocuklarını da alarak ziyafete geldi Illuankas ile çocukları o kadar yediler ki döndükleri zaman çok şiştikleri için yuvalarının bulunduğu delikten sığmadılar Yari içerde yari dışarıda kaldılar Bunu gören Hupasiyas, Illuankas ile çocuklarını kuyruklarından birbirine bağladı

Oraya Inuras ta gelmişti Illuankas kurtarılması için ona çok yalvardı Inuras aldırmadı gök tanrısı Yantanus'u da oraya çağırdı Yantanus ta geldi, elindeki kargı ile yılanları oldurdu Inuras ta büyükbabasının intikamını almış oldu

Kaynak: "Türk Mitolojisi", Murat Uraz Düşünen Adam Yayınları, İstanbul, Şubat 1992

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com