Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşı, kanserine, rahim, umudu

Rahim Kanserine Aşı Umudu

Eski 02-03-2007   #1
Ergenekon

Rahim Kanserine Aşı Umudu

Rahim ağzı kanserine aşılı tedavi umudu
Her yıl 500 bin kadın rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanıyor ve bu kadınların 250 bini hayatını kaybediyor ABD Chicago Kadın Kanserleri Merkezi Başkanı Prof Dr Coşkun Tunca, ABD’de geçen yaz uygulamaya başladığı rahim ağzı kanseri aşısı ile, rahim kanserine yol açan ‘Human Papilloma Virüs’ (HPV) virüsü ile savaşıyor Tunca, ilk kanser aşısı niteliği taşıyan ve rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının, yakında tedavi eden bir türünün de çıkacağının müjdesini verdi Böylece kısa bir süre içinde kanser, aşı ile tedavi edilebilecek Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi’nde de danışman doktor olarak çalışan Prof Dr Coşkun Tunca, rahim ağzı kanserini ve önleme çalışmalarını anlattı

Jinekolojik kanser ameliyatları ve kanser öncesi hastalıklar uzmanlık alanınız Son yıllarda ABD ve Türkiye’deki jinekolojik kanser vakalarındaki artış nedir?

Özellikle rahim ağzı, vajina gibi kanser türlerine neden olan HPV virüsü, dünyada her yıl yüzlerce kadında ortaya çıkıyor Chicago’da 1983’te kurduğum kadın kanserleri merkezinde 1 650 hastam HPV tedavisi görüyor HPV’nin 60 türü var birkaçı gerçekten çok tehlikeli HPV virüsü ABD’de patlamış vaziyette, 40 milyon insan bu virüsten mustarip

TÜRKİYE DURUMUN FARKINDA DEĞİL

Türkiye’de HPV virüsüne karşı önlem alınıyor mu?

Türkiye durumun farkında değil Doktorların kurslara tabi tutulması ve tanı metotlarını geliştirmeleri gerekiyor Yani Türk kadınlarından çok Türk doktorlarına HPV’ye karşı önlemler ile ilgili bilgi verilmeli Çünkü bu hastalık tanınamıyor Tüp bebek meselesi öne çıkmış durumda

HPV virüsü nasıl bulaşıyor?

Yüzde 99 cinsel yolla bulaşıyor Bunun dışında banyolardan, tuvaletlerden, jakuziden de bulaşabiliyor

Rahim ağzı kanseri aşısını ne zamandır uyguluyorsunuz?

Bu aşı önleyici özellik taşıyan ilk kanser aşısı Aşıyı dünyaya be tanıttım HPV’ye karşı aşı çalışmaları, 1990’larda başladı ve 2005 yılında son aşamasına geldi 2006 Temmuz ayından bu yana ABD’de aşılamayı başlattık

Önleyici olabilmesi ne zaman aşı yaptırmak gerekiyor?

Her kız çocuğu 9 yaşından sonra aşılanmalı Böylece bir genç kız 18-20 yaşında cinsellikle tanıştığında çok önceden rahim ağzı kanserinden korunmuş olacak Tıpkı çocuk felci, kızamık hastalığı gibi önceden aşılamalı ki yetişkin olduklarında bu hastalığı kapmasınlar 9- 55 yaş arası her kadına uygulanabiliyor

Ömür boyu koruyucu bir aşımı?

İlk aşılama sürecinde altı ayda toplam üç iğne yapıyoruz Ancak her 10 yılda bir tekrarlanması gerekiyor Dünyada her yıl 500 bin kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor ve bu hastaların 250 bini ölüyor Yüzde 80 oranında koruma sağlayan bu aşı yaygınlaştığı takdirde yeni nesiller bu kanserle belki de hiç tanışmayacak

Peki bu hastalığın tedavisine yönelik yeni çalışmalar var mı?

Evet, rahim ağzı kanserini tedavi eden aşı çalışmaları var Önlem aşısından sonra sıra tedavi eden aşıda Şu an deneyleri yapılıyor, kısa süre içinde rahim ağzı kanserini aşı ile tedavi edeceğiz

Bugüne kadar ABD’de ve Türkiye’de kaç kişi aşılandı?

ABD’de ilk aşıyı uygulayanlardanım Chicago’daki kliniğimde yaklaşık 200 kişiye aşı yaptım Türkiye’de ise sadece 15 kişi ama yaygınlaştıracağız

Maliyeti yüksek bir aşı o halde

Evet, biraz pahalı bir aşı ama rakam belirtmeyi uygun bulmuyorum Ama bence kısa bir süreç içinde bu aşı hükümetler tarafından bedava vurulmaya başlanacak

Türkiye’de maddi durumu yetersiz kadınlara destek vermek istediğinizi söylemiştiniz Buna yönelik bir çalışmanız var mı?

Fakir hastaları Türkiye de bedava tedavi etmek isterdim Buna Jinemed’de başladım Burada maddi durumu iyi olmayan pek çok hastayı ücretsiz muayene ediyorum Türkiye’ye iki ayda bir geliyorum ve Türk kadınına elimden geldiği kadar yardım etmek, bilgimi ve hekimliğimi paylaşmak istiyorum Türk hastaları, hemşiresi ve doktoru ile çalışmak istiyorum Türk devleti beni bedava okuttu, ben de ülkeme minnet borcumu ödemek istiyorum

Türk kadınlarına tavsiyeniz var mı?

Tanımadıkları kişilerle prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girmesinler ve sigaradan uzak dursunlar Aşılanmaları ve yılda bir kez simir testi yaptırmaları gerekiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-15-2007   #2
mate

rahim ağzı kanseri için hastalığı engelleyici aşılar eczanele raflarında yerlerini aldı biraz pahalı olsada hayatımızı riske atmayı göz önüne aldığımızda bize külfeti çok hafif
tedavi için gerekli aşıda kısa süre içinde çıkacak sanıyorum

paylaşım için teşekkürler ergenekon

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com