Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
canlılar, noktürnal

Noktürnal Canlılar

Eski 05-02-2009   #1
siLveRghoSt

Noktürnal Canlılar

Noktürnal canlılar, gündüzleri dinlenen, geceleri aktif olan canlılar Yarasa ve galago gibi bazı hayvanlar tamamen noktürnal iken, kedi gibi hem gündüz hem gece aktif olan ya da sadece alaca karanlıkta aktif olan canlılar da mevcuttur
Noktürnal canlıların gece aktif olmalarının temel nedenleri, avlanma şansını artırmak, avcı hayvanlara yem olma riskini azaltmak ve su kaybını minimuma indirgemektir Özellikle çölde yaşayan bazı canlı türlerinin noktürnal olacak şekilde adaptasyon geçirmeleri, bu canlı türlerinde osmoregülasyonu artırmıştır
Noktürnal canlılar çoğunlukla güçlü koku alma ve/veya işitme duyularına sahiptirler Hayvanat bahçelerinde ziyaret saatlerinde aktif olmalarını sağlamak amacıyla genellikle loş ışıklı bölmelerde muhafaza edilirler
Normalde gündüzleri aktif olan bazı canlı türleri üreme dönemlerinde noktürnal karakteristikler gösterebilirler Örneğin bazı su kuşları ile su kaplumbağaları kendilerini ve yavruları avcı hayvanlardan korumak amacıyla sadece geceleri yumurtlarlar ve yumurtlama bölgelerinde sadece geceleri toplanırlar

Tamamen ya da kısmen noktürnal olan bazı canlılar
  • Baykuş
  • Yarasa
  • Kedi
  • Hamamböceği
  • Kırkayak
  • Tilki
  • Uçan sincap
  • Büyük beyaz kuyruklu sıçan
  • Yeşil su kaplumbağası
  • Kirpi
  • Sırtlan
  • Kanguru sıçanı
  • Aslan
  • Kiwi
  • Güve
  • Potto
  • Rakun
  • Kızılbacaklı pademelon
  • Kokarca
  • Şeker planörü
  • Kaplan
  • Ağaç kurbağası
  • Batı tarla faresi
  • Whippoorwill
  • Wombat
  • Kurt

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com