Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
termometreler

Termometreler

Eski 05-01-2009   #1
ysnkrks
Icon1861

Termometreler

Cisimlerin sıcaklıklarını ölçen araçlara termometre denir
Yaygın olarak sıvı (civalı veya alkollü) termometre kullanılır Katı ve sıvıların genleşme katsayılarının farklı oluşundan yararlanılarak yapılır
İyi bir sıvılı termometrede sıvı haznesinin büyük , kılcal borusunun çok ince , genleşmesinin az olması , kullanılan sıvının genleşmesinin büyük olması gerekir
Termometreler bölmelendirilirken , suyun donma ve kaynama sıcaklıkları (1 ATM basıncı altında) esas alınmıştır

1-)CELCİUS:Suyun donma sıcaklığını 0°C ,kaynama sıcaklığını 100°
C olarak kabul eder Bu iki sıcaklık arası 100 eşit bölmeye ayrılmış ve her bir bölmeye 1°C denilmiştir
2-)FAHRENHAYT:Suyun donma sıcaklığını 32°F , kaynama sıcaklı-
ğını 212°F olarak kabul eder Bu iki sıcaklık arası 180 eşit bölmeye ayrılmış
tır ve her bir bölmeye 1°F denmiştir
3-)REOMÖR:Suyun donma sıcaklığını 0°R , kaynama sıcaklığını 80° olarak kabul eder 80 eşit bölmeye ayrılmıştır Her bir bölmeye 1°R denir
4-)KELVİN:Saf suyun 273°K donduğunu 373°K kaynadığını kabul eden termometreye denir Bu termometrede bütün sıcaklıklar pozitif sayılarla ifade edilir
5-)HERHANGİ BİR TERMOMETRE (X):aSaf suyun donma noktasın
A°X , kaynama noktası da B°X olarak ölçmüş olsun Bunlara göre bütün termometrelerin şeması aşağıdaki gibi olur

C R F-32 T-273 X-A
***----- = --------= ---------= ---------- = ------------
100 80 180 100 B-A

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Termometreler

Eski 05-01-2009   #2
emre11

Cevap : Termometreler

güzel paylaşım

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com