Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
epididimit

Epididimit

Eski 09-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Epididimit

Tanım
Epididim testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır
Erkeklerde skrotum (torbaların) ağrılarının en fazla nedeni epididim iltihaplanması sonucu oluşan epididimitlerdir Akut epididimitlerde şişlik ve ağrı daha şiddetlidir 6 haftadan fazla sürüyor ise kronik epididimit olarak adlandırılır
Belirtiler
Skrotum (torbalar) şiş ve ağrılıdır Bu şişlik ve ağrı hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir Bazen hastalar ağrı nedeni ile yürümekte dahi zorlanırlarağır enfeksiyonlarda hastalık diğer testise de yayılabilirBu durumlarda ateş ve abse oluşumu da görülebilir

Ayrıca barsak hareketleri ile testislerde ağrı, ağrılı işeme veya boşalma, semen sıvısında kan görülmesi gibi belirtileri de olabilir
Nedenleri
Epididimit genellikle üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar Çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlarda görülme riski artmaktadır İdrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş hastalarda veya darlık bulunan hastalarda da risk artmıştır
Önlem
Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkin yoldur
Tanı
Doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene, idrar tetkiki ve bazen ultrason ile tanı konulur
Tedavi
Tedavide antibiyotikler genellikle cinsel eşlerle birlikte kullanılır Antienflamatuar ilaçlar, yatak istirahati, skrotum askısı, lokal soğuk uygulanması ağrının giderilmesinde faydalı olabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com