Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulamadı, fethiye, umduğunu

Fethiye Umduğunu Bulamadı

Eski 09-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fethiye Umduğunu Bulamadı

Fethiye’ye gelen turist sayısında düşüş yaşanıyor

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de geçen yıla oranla rezervasyon oranlarında yaşanan düşüş, turizmcileri endişelendiriyor
Turizmcilere göre rezervasyonların düşmesinde önemli paylardan birisi yabancılara satılan konutlar Bir diğer neden ise otellerin eskimesi ve kalitenin de düşmesi

Her yıl yerli-yabancı binlerce turist ağılayan, Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Fethiye’de, bu yıl geçen yıla oranla düşüş yaşanıyor Nisan ayında umduğunu bulamayan turizmciler mayıs ayının da sönük geçirdi Mayıs ayında yaklaşık yüzde 30 oranında yabancı turist girişinin azalmasına nedenler de oldukça ilginç

SEBEPLERDEN BİR TANESİ DE EMLAK SATIŞLARI
Fethiyeli turizmci Üzeyir Dikidaş “12 seneden bu yana Çalış Plajı’nda turizmle uğraşıyorum Bu sene gerçekten bir düşüş söz konusu Turizmde her sene farklı şeyler beklenir ancak her yıl aynı gitmez Bence en büyük sebeplerden bir tanesi de emlak satışlarının çok olması Çünkü turistler aldıkları villaların havuzunda akşama kadar vakit geçirirse ne plajdaki işletmeci kazanır nede otelciler Aslında turizm bir çocuğa benziyor Ne kadar iyi bakarsan o kadar verim alırsın Yani turizmciliğin bilinçli yapılması lazım Bunun yanında güler yüz ve iyi hizmet yapıldığı takdirde turizmden para kazanmamak elde değildir” dedi

OTELLERİMİZ ÇOK KALİTESİZ
Bir turizmci Savaş Türk de “Turizm sezonu başladığı günden bu yana geçen seneye oranla baya bir düşüş içerisinde Her sene biraz daha geriye gidiyoruz, özellikle Çalış’ın durumu içler acısı Ben yeterli tanıtımın yapılmadığını ve otellerimizin çok kalitesiz olduğunu düşünüyorum Biran önce yetkililerin bu olaylara el atmadığı takdirde Fethiye’de turizm diye bir şey kalmayacaktır” derken, Yusuf Çolak adlı turizmci şunları söyledi:
“15 yıldan bu yana Fethiye de turizmle uğraşıyorum Daha başlangıçta olmasına rağmen böyle bir kötü sezon hatırlamıyorum Geçen sene bile en azından bu aylarda bile bir hareketlilik vardı Bu hareketsizliğin ve kötü gidişin nedeni bence ülkemizde yaşanan çeşitli skandallardan dolayı biz turizmciler bunun sıkıntısını yaşıyoruz Ayrıca yeterli tanıtımın ve reklamın yapılmaması da bir etken diye düşünüyorum Fethiye’nin bu kadar doğa güzellikleri olmasına rağmen turizmden yeterli payı alamaması bizi çok üzüyor

DÜNYA KUPASI DA ETKİLİ
Kimi emlak satışlarına kimi tanıtıma gerekçe bulurken, Almanya’da yapılacak Dünya Kupası’nın etkisine dikkat çekenler de var Turizmci Fatih Cevdet Peçe şöyle konuştu:

“Ülkemizde gerçekten bu sene turizmde bir düşüş söz konusu Belki bu yıl dünya kupası maçlarının olması bu seneki düşüşte biraz olsun etkisi var Ancak Türkiye’de turizm işletmeciliğinde mantıksızlık söz konusu Turizmle hiç alakası olmayan insanlar köylerinden bu bölgelere getirilip iyi para kazanacaksınız, güzel iştir denilerek bu insanlarımız bir nevi sömürülüyor Ayrıca turizmle uğraşan bir insan örneğin İngilizlerin nasıl şakalardan hoşlandığını bilmeli Mesela hangi içkileri sevip sevmediğini öğrenmeli yani turistlerin biraz olsun hayatlarını bilmeli Nasıl doğu kültürü, batı kültürü farklıysa bütün kültürlerini bilmeli Özellikle ülkemize gelen İngiliz, Alman, Rus turistler hakkında biraz olsun bilgi sahibi olmamız gerekiyor Bir de bunu bir Türk olarak utanarak söylüyorum 20 yaşındaki bir genç erkeği 50 yaşındaki bir yabancı bayanla görüyoruz Böyle insanların neden turizmle uğraştığını da gösterir bir belgedir Bunlar için mücadele etmemiz gerekir Açıkçası bu sene ve önümüzdeki senelerde de turizmden bir şey beklememiz gerekiyor diye düşünüyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com