Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
osmanlı, sarayında, yaşayanlar

Osmanlı Sarayında Yaşayanlar

Eski 09-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı Sarayında Yaşayanlar

Osmanlı saray halkı genel itibariyle üç kategoride ele alınır Bunlar harem, enderun, ve birundan müteşekkil sarayın üç bölümünde bulunan başta padişah olmak üzere bazı ağalar, hocalar, hekimler, eminler gibi saray görevlileri anlaşılmaktadır

Bu üç grubu tek tek incelersek

a) Harem : Arapçadan gelme bir kelime olan harem korunan, mukaddes ve muhterem anlamına gelmektedirKadınların ikamet ettikleri erkeklerin girmesi yasak olan yerlerdirOsmanlıdaki adı daru's-saade dirBu anlamıyla saadet evi demektir Böylece insanın huzur ve rahat bulduğu saadete erdiği yer yer demek olmaktadır Harem islam öncesi dönemlerde de hem doğu, hem de batı devletleridnen bulunmaktaydı Harem denildiğinde akla ilk osmanlı gelse de osmanlıdan önce Emevi,Abbsi, İran ve Bizansta da bulunmaktaydı

b) Enderun:

Topkapı sarayının 3 kapısı olan babü's-saade (akağalar)kapısından sonra başlayan ve arz odasının bulunduğu üçüncü yer ile bunun arkasındaki köşklerin ve bahçelerin bulunduğu dördüncü yer enderun diye adlandırılır Topkapı sarayını enderunda hizmet edenlere enderun denilmektedir Enderun görevlileri devşirme sisteminin kaldırılışına kadar hristiyan çocuklardan alınıyordu Bu çocuklar Enderuna alınmadan önce büyük bir liyakat ve titizlikle eğitiliyorladı ve bu eğitim ile Müslüman türkün din, dil, örf, adet ve geleneklerini öğreniyorlardı

c) Birun:Osmanlı sarayın dış hizmetlerine bakan mutlak devşirmeden gelmeyen, sarayda yatıp kalkmak zorunda kalmayan grupturBirun halkı yaptığı iş ve gördüğü hizmete göre altı gruba ayrılır

1) Ulema sınıfı

2)Ümena(eminler)sınıfı

3)rikab ve üzengi ağaları

4)Müteferrikalar ve baltacılar

5)Müteferrik hizmet bölükleri

6)Bostancı ocağı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com