Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
İçin, alkol, almayın, uyumak

Uyumak İçin Alkol Almayın !!!!

Eski 01-24-2007   #1
asyaland
Icon5

Uyumak İçin Alkol Almayın !!!!

Uyumak için alkol almayın
Uzmanlar, sabahları erken uyanmanın depresyon belirtisi olabileceğine dikkat çekti Gece

uykuya dalamamak ise ağır yemeklerle ve alkolle bağlantılı

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, her 5 kişiden biri ciddi bir şekilde uykusuzluk problemi çekiyor Surrey Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Ian Hindmarch, “Uyku sırasında hem bedenen hem psikolojik olarak dinleniriz, gün boyu hasar gören dokulardaki zararlar iyileşir” dedi

İşte uyku problemlerine kolay çözümler:

Problem: Uykuya çok zor dalıyorum

Nedeni: Yorucu çalışma temposu, izlediğiniz gerilim filmi, yatağa uzanmadan hemen önce yenen yemek veya içilen kafeinli içecekler

Çözüm: Kedi otu, şerbetçiotu, limon ve pelesenk yağı stresinizi alarak sizi uykuya hazırlar Yataktan önce yarım saatinizi sıcak bir banyoya ayırın, müzik dinleyin veya canınızı sıkmayacak dergilere göz atın Kafeinli içeceklerden uzak durun

Problem: Erken uyanıyorum ve bir daha uyuyamıyorum

Neden: Bu ya depresyon işaretidir ya da çok fazla alkol alındığını gösterir Uyku verici görülen alkol fazla alındığında uyku düzensizliğine neden olur Yatağa girmeden önce çok yemek yemek ya da yatağa aç girmek de kan şekerinizi artırarak veya düşürerek uykuya zarar verir

Çözüm: Depresyon nedeniyle uyuyamıyorsanız psikiyatriste başvurun Yatmadan önce fazla alkol almayın, yoğurt yiyin muz ya da soya sütü için

Problem: Bebeğimi emzirdikten sonra uykum kaçıyor

Neden: Bebeğinizin ihtiyaçları için 20 dakika beklerseniz uykunuz kaçar

Çözüm: Uyandıktan sonra yatakta beklemeyin, bebeğinizi yatakta emzirmeyin Uykunuz kaçtıysa karanlık bir mekana gidin düzenli olarak nefes alın

Problem: Sabahları, alarmdan çok önce uyanmış oluyorum

Neden: İnsan beyni kendi kendini belli bir saat civarında uyanmaya programlar Alarm dışındaki bir ses veya ışık sizi uyanmaya zorlar

Çözüm: Aşamalı olarak uyarısını şiddetlendiren alarm kullanın, böylece şokla uyanmamış olursunuz

Problem: Gece sürekli uyanıyorum

Neden: İnsan vücudu gece saat 0400 sıralarında en düşük sıcaklığa ulaşır, bu düzenli bir uyku için adeta olmazsa olmazdır Vücut sıcaklığı inmezse uyku gece boyunca bölünür

Çözüm: Oda sıcaklığınızın derecesi ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır Sigara ve alkolden de kaçının

BİRKAÇ SAAT DE YETER

Uzmanlar, uyku süresinin düşünüldüğü gibi önemli olmadığını, sağlıklı bir yaşam için önemli olanın doğru ve düzenli uyku olduğunu söylüyor En sağlıklı uyku kesintisiz 7-8 saat sürmeli Kesintisiz ve sorunsuz birkaç saatlik uyku ise, 8 saatlik düzensiz uykudan daha faydalı

Gece karaciğerinizi zorlamayın

Problem: Uyurken aniden yerimden zıplıyorum

Neden: Organların belli fonksiyonel saatleri vardır Karaciğer bunu saat gece 0100-0300 saatleri arasında yapar Uykunuzun bölündüğü an bu saatlere denk geliyorsa karaciğeriniz vücuttaki zehrin etkisini azaltmaya çalışıyor olabilir

Çözüm: Yatağa girmeden önce ağır yağlı yemeklerden ve alkolden uzak durun Gün içinde yeterli oranda su için

aksam gazetesi

Eski 01-24-2007   #2
RaHaTSiZ

~~guzeL payLasım iCin saoLßen aLqoLu DAha coq kaFam guzeLLESSin die aLıyorum :Pp uyumaq iCin aLqoL aLana mayßac demeq ZorunDAyım gidip uyku iLacı aLsınLAr :Pp~~
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-24-2007   #3
asyaland

:))))) uyumak için alkol alan birini hiç duymadım demekki varmıs :)))

Eski 01-24-2007   #4
RaHaTSiZ

~~ßenDE mayßac DEdim isDE onLAra :Pp haehhe neySE koNuyu saptırmayaLım teKrar SaoL payLasım iCin :Pp~~
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-26-2007   #5
Gözyaşı

ya ne iştir bu uyku proplemin varsa çözülebilir eline sağlık güzel paylaşım

Eski 01-28-2007   #6
Ergenekon

Çok eğitici ve öğretici bir çalışma olmuş Eline sağlık Teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-28-2007   #7
puslu

Uykuya çok zor dalıyorum

gerçekten kötü oluyor emeğine sağlık asyaland

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com