Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erozyondan, için, korunmak

Erozyondan Korunmak İcin...

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erozyondan Korunmak İcin...

Erozyondan Korunma Yolları
başta akarsular olmak üzere başka yerlere taşınır Suyun kuvvetli aşındırma özelliğinden dolayı kayalar ufalanır Bu açıdan bakıldığında erozyonun bir doğa olayıdır ve en büyük nedeni doğal unsurlardır Bu olayı durdurmak ve dünyamızın çöl olmasını engellemek için ise alınacak bir çok tedbir bulunmaktadır

Bunlar;

* Bitki örtüsünün korunması ve boş arazilere en uygun türde ağaçlar ekmek Bu şekilde ölü olan toprağa hayat gelecektir
* Eğimli olan tarım alanları ve tarlalar; eğim yönüne dik olarak sürülmelidir Ülkemizde tarla sürülmesi işlemi %70 boyutunda yanış yapılmakta ve bilinçsizlik yüzünden her yıl binlerce M3 toprağımız yok olmaktadır
* Hayvan otlatmalarına dikkat edilmeli ve daha olgunlaşmamış yerlerde hayvan otlatması yasaklanmalıdır
* Orman yangınlarına son verilmeli ve orman yangınlarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir Ülkemizde bilinçli ve bilinçsiz olarak büyük ölçülerde orman tahribatı yapılmakta ve ormanlarımız yok olmaktadır
* Bilindiği gibi bir yıl ekilen toprak diğer sene ekilmez Bu işleme araziyi nadasa bırakmak denilir Eğer toprak nadasa bırakılmasa verimi azalır ve ekim yapılamaz hale gelir Ekim yapılamaması bitki örtüsünün yok olması demektir
* Verimli toprakların inşaat alanına açılması yasaklanmalıdır Ülkemizde ki tüm verimli topraklar inşaat alanına açık hale getirilmeye çalışılmaktadır Birilerinin daha fazla para kazanma isteği yüzünden Türkiye erozyon sorunu ile yüz yüze gelmektedir
* Verimli topraklardan alınan hasat toplandıktan sonra kökleri toprakta bırakılmalıdır Anız örtüsü denilen bu kökler toprağın bitki örtüsü olup tutuculuk özelliği taşımaktadır Bu köklerin yakılması arazinin çıplak kalması ve erozyona uğraması anlamına gelmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com