Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölümünün, çatalca, kocaeli, nelerdir, özellikleri

Çatalca - Kocaeli Bölümünün Özellikleri Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çatalca - Kocaeli Bölümünün Özellikleri Nelerdir?

Çatalca - Kocaeli Bölümünün özellikleri nelerdir?

Bölüm Anadolu'yu Trakya'ya bağlayan yolların üzerinde iki yarımadadan oluşur Bu bölüm aşınarak düzleşmiş platolardan meydana gelmiştir

Akdeniz ikliminin etkisi hakimdir Tabii bitki örtüsü maki ve ormanlardır

Marmara Bölgesi'nin en fazla nüfuslanmış bölümüdür Sanayileşmeye bağlı olarak

İstanbul ve İzmit birbirine bağlanmış durumdadır

Bölümde tarım daha çok Aşağı Sakarya Ovası'nda yapılır Bu bölümde ayçiçeği mısır tütün şekerpancarı gibi endüstri bitkilerinin tarımı yapılır

Ekonomik faaliyetlerin başında sanayi ticaret ulaşım ve bankacılık gelir

Bölümün (Aynı zamanda bölgenin ve Türkiye'nin) en büyük şehri İstanbul'dur Her türlü sanayi kolunun bulunduğu iç ve dış ticaretin yapıldığı bütün ulaşım yollarının yoğun olarak kullanıldığı kültür ve ticaret merkezidir

Bölümün diğer bir sanayi şehri olan İzmit'te kâğıt boru lastik petro-kimya ve otomotiv gibi çok çeşitli sanayi kolları gelişmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com