Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
coğrafi, keşifler, nelerdir, sonuçları

Coğrafi Keşifler Ve Sonuçları Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Coğrafi Keşifler Ve Sonuçları Nelerdir?

Coğrafi Keşifler ve Sonuçları Nelerdir?

15 yy sonrasında Avrupalıların İpek ve Baharat yollarının Müslümanların eline geçmesi
üzerine bilinmeyen ülkeleri bulmak için yaptıklarıgezilere Coğrafi Keşifler denir
Coğrafi Keşiflerin Nedenleri
1 İpek ve Baharat yollarının Müslümanların elinde olması
2 Coğrafya bilgisindeki ilerlemeler
3 Pusulanın Avrupalılarca kullanılmaya başlaması
4 Gemicilik sanatının ilerlemesi ve okyanuslara dayanıklıgemilerin yapılması
5 Cesur gemicilerin yetişmesi
6 Matbaanın yayılmasıile fikirlerin de yayılmaya başlamasıYapılan Keşifler
Coğrafi keşifleri ilk olarak Portekizliler başlatmışdaha sonra bu ülkeye İspanyollar
katılmıştırPortekizli gemici Bartelmi Diyaz Ümit Burnu’nu (Fırtına Burnu) keşfetmiştir
Portekizli gemici Vasko de Gama 1498’de Ümit Burnu’nu geçerek Hindistan’a ulaştıve
Hint Deniz yolunu keşfettiBöylece İpek ve Baharat yollarıHint Deniz Yolu’na kaydı
Kristof Kolomb Atlas Okyanusu’na açılarak Bahama Adalarına ulaştı Amerika
Vespuçi Kristof Kolomb’un bulup farkına varamadığıAmerika kıtasınıbuldu ve Amerika ismini
verdi
Portekizli gemici Macellan Macellan Boğazı’nıkeşfettiMacellan’ın ölümü üzerine
arkadaşıDel Kano başlatmışolduklarıdünya turunu tamamladıBöylece dünyanın yuvarlaklığı
ispatlanmışoldu
Coğrafi Keşiflerin Sonuçları
1 İpek ve Baharat yollarıönemini kaybetti yerine Atlas Okyanusu kıyısındaki limanlar
(LizbonAmsterdamRotterdam ve Londra) önem kazandıBu durum özellikle Osmanlıdevletini
ekonomik açıdan olumsuz etkilemiştir
2 Yeni bulunan ülkelerden Avrupa’ya bol miktarda altın ve gümüşgirdi
3 Keşfedilen yerlere özellikle Amerika kıtasına Avrupa’dan göçler olduAvrupa kültürü bu
bölgeye yayıldı
4 Avrupa’da zengin ve sanattan zevk alan bir sınıf ortaya çıktı(Burjuva sınıfı) Bu durum
Rönesans hareketlerinin başlamasında etkili olmuştur
5 Avrupalılar bilinmeyen birçok bitki ve hayvan türünü Avrupa’ya taşıdı
6 Avrupalılar keşfedilen yerlerde sömürge imparatorluklarıkurdular
7 Hristiyanlık dini genişalanlara yayıldı Fakat bilimsel gelişmeler sonucu ortaya çıkan gerçekler
kiliseye ve din adamlarına olan güveni azalttı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com