Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anadolu, bitki, bölgesinin, iklimi, nasıldır, örtüsü

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

İç Anadolu Bölgesinin İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Bölgenin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan denizlerin nemli ılıman havası bölgeye sokulamaz Bu nedenle bölgede yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim hakimdir Bölge*de doğuya doğru gidildikçe yüksekliğin artmasına bağlı olarak karasallık derecesi artar ve kış sıcak*lıkları çok düşük değerlere ulaşır

İç Anadolu ülkemizin en az yağış alan bölgesi*dir Ortalama yağış 400 mm civarındadır Bölge en fazla yağışı ilkbahar aylarında sağanak halinde alır En kurak mevsim yazdır Yazların kurak olması ve yaz kuraklığının erken başlaması sebze türü bitkiler üzerinde olumsuz etki yapar Bölgenin ve ülkemizin en az yağışlı yeri Tuz Gölü çevresidir(320 mm)

Yağışların azlığı bölgenin deniz etkisine kapalı olmasından kaynaklanmaktadır Denizden gelen nemli hava kütlesi nemini dağların denize bakan yamaçlarında yağış halinde bırakır İç Anadolu Bölgesi'ne doğru eserken artık kurudur

Bölgede görülen yağışlar konveksiyonel ve cephe*sel kökenlidir Kırkikindi adı da verilen konveksiyonel yağışlar İlkbaharda yaygındır

Bozkır ilkbahar yağmurlarıyla yeşeren birkaç ay yeşil kalan yaz sıcaklığı ile sararan ot topluluğudur

İç Anadolu Bölgesi ülkemiz ormanlarının %7 sini kaplayarak bölgeler arasında 6 sırada yer alır Ovaları şunlardır: Kayseri Konya Ereğli Aksaray Sakarya Eskişehir Ankara Develi Nevşehir Kırşehir Sivas

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com