Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cinsiyet, nasıldır, nufusun, türkiye’de, yapısı

Türkiye’De Nufusun Cinsiyet Yapısı Nasıldır?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiye’De Nufusun Cinsiyet Yapısı Nasıldır?

Türkiye’de Nufusun Cinsiyet Yapısı Nasıldır?

Genelde kadın ve erkek nüfusu eşit veya birbirine yakındır Ancak göçler savaşlar askeri birliklerin bulunup bulunmaması bu dengeyi bozan faktörlerdendir
Ekonomik nedenlere bağlı olarak kırsal kesimden kentlere ve yurt dışına göçlerin olduğu yerlerde kadın nüfusu fazladır Göç alan yerlerde ise erkek nüfus fazladır Çünkü çalışmak için göç edenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturur
Bunu bozan bir diğer sebep ise savaşlardır Savaş olan bölgelerde kadın nüfusu fazladır Bunun nedeni ise savaşlarda hayatlarını kaybeden askerlerin çoğunu erkeklerin oluşturmasıdır
Not: Ülkemizde 1940 yılına kadar kadın nüfusun fazla olduğu görülür Bunun nedeni I Dünya savaşı ve kurtuluş savaşlarıdır
Ülkemizde kadın ve erkek nüfusunun kır ve kent yerleşmelerinde karşılaştırma yaptığımızda kentlerde erkek nüfusun fazla kırsal kesimde kadın nüfusun fazla olduğu görülür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com