Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biçiminde, dünyanın, gözlemler, kanıtlayan, küre, olduğunu

Dünya'nın Küre Biçiminde Olduğunu Kanıtlayan Gözlemler

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünya'nın Küre Biçiminde Olduğunu Kanıtlayan Gözlemler

Dünya üzerinde yaşadığımız gezegendir Güneş sisteminin dokuz gezegeninden biridir Dünya uzaydaki cisimler arasında ancak küçücük bir nokta gibi kalır Çünkü uzay her biri birer güneş kadar olan sayısız yıldızlarla doludur Bu yıldızlar arasından bizim dünyamızdan milyon kere daha büyükler vardır
Dünyamız küreye çok benzeyen geoit şeklindedir

DÜNYA'NIN ŞEKLİ ÜZERİNDEKİ BİLGİLERİN GELİŞMESİ
* Bundan 4000 yıl önce yaşayan Mısırlılar Dünya'yı uzunca bir kutu gökyüzünü de onun kapağı olarak hayal ediyorlardı
* Eski Hintliler ise Dünya'yı filin sırtında duran büyük bir disk biçiminde olduğunu sanıyorlardı
* Eski Yunanlılar MÖ 850 yıllarında Dünya'yı uçsuz bucaksız sularda yüzen bir disk biçiminde sanıyorlardı
* Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk kişi MÖ 6 yüzyılda yaşamış eski Yunanlı bilgin Pisogor'dur
*Gene de 16 yüzyılda kaşifler Dünya'nın çevresini denizden dolaşıncaya kadar Dünyanın yuvarlak olduğu benimsenemedi
Dünya'nın küre biçiminde olduğunu kanıtlayan diğer gözlemler şunlardır
• Bir gemi veya uçak hep aynı yöne giderse hareket ettiği noktaya geri döner
• Kıyıda duran bir insan ufuktan yaklaşan bir geminin önce dumanını bacasını daha sonra tekne kısmını görür Eğer Dünya yuvarlak olmasaydı görüş alanımıza giren gemiyi bütünüyle görebilirdik
• Ay tutulması olduğunda Dünya'nın Ay üzerine vuran gölgesi yuvarlaktır Buradan Dünya'nın yuvarlak olduğu sonucuna varılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com